Sonbahara Özel Beslenme Reçetesi

Sonbahara Özel Beslenme Reçetesi

Hava sıcaklıklarının azalması ve kronik yorgunluk durumları pek çok insanda hüzün duygusu, gün içinde isteksizlik, sürekli uykulu olma hali gibi tablolara sebep olabilir. İnsan bedeni bu dönemdeki fiziksel-psikolojik değişikliklere hemen adapte olamayabiliyor. Geçiş sürecinde bireylerin yaş, cinsiyet ve sağlık koşullarına uygun yeterli-dengeli beslenmesi, fiziksel-mental performans açısından önem taşır.

Dyt. Kevser Arslan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sonbahara özel beslenme reçetesi önemlidir çünkü beslenme-yaşam tarzı değişiklikleri yapılması, ilkbahara kadar olan sürecin daha rahat geçirilmesini sağlayabilir.

Güneşin daha az görülmeye başlandığı sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte toplumun genelinde yorgunluk belirtileri hissedilir. Yorgun ve isteksizlik durumu kışın sonuna kadar uzayabilir. Hatta tablo depresyon belirtileriyle karıştırılabilir.

Sonbahar yorgunluğu belirtileri şu şekildedir;

 • Aşırı uyku
 • İştah değişiklikleri, özellikle yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yönelim
 • Kilo almak
 • Yorgunluk veya enerji düşüklüğü

Beslenme ve yaşam tarzınızda bunlara dikkat edin;

 1. Bol sıvı almaya çalışın: Özellikle su, mineralli su, bitki çayı, taze sıkılmış meyve suyu; sıvı elektrolik dengesi açısından çok önemlidir. Bol su içmek vücutta oluşan ödemi azaltıp, yorgunluk hissini düşürecektir.
 2. Beslenmenizde yağlı tohumlara yer verin: Fındık, badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi çiğ tohumlar enerji verdiği gibi çok iyi birer magnezyum, kalsiyum, E vitamini, çinko kaynağı olduğu için kan şekerini dengeler, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.
 3. Haftada 2 gün deniz balığı tüketmeye çalışın: Balık Omega-3 ve iyot içeriği ile kalp- damar sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra depresyon tedavisinde de önemli yer tutmaktadır.
 4. Haftada 2 gün karanfilli su için: 1 litre ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı karanfil koyup içmek, vücuttaki toksinlerin atılmasına destek olur, kronik yorgunluğa iyi gelir. Ayrıca karanfil tatlı isteğini azaltarak kilo yönetiminize destek olabilir.
 5. Günde 4-5 porsiyon taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin: Günlük beslenmede 2 porsiyon meyve, 3 porsiyon sebze olmasına özen gösterilmedir. Özellikle yaban mersini, kivi gibi C vitamini yüksek meyvelere yer verilmelidir. Sülfürden zengin sebzeler olarak brokoli, karnabahar, soğan, sarımsağa beslenmede çok önemlidir.
 6. Biyolojik ritminize dikkat edin: Yeterli-kaliteli uyku yaşam kalitesinin artması için en önemli etkenlerden biridir. Güne daha enerjik ve mutlu başlamak, gün içinde olabilecek duygusal yeme ataklarını, depresyon riskini azaltacaktır.
 7. Haftada 150 dk yürüyüş yapın: Dünya Sağlık Örgütü DSÖ haftada 150 dakika yürüyüş yapmanın kronik hastalık, depresyon riskini azalttığını belirtmektedir.
 8. Beslenmede baharatların gücünü unutmayın:Günlük beslenme rutininde sumak, zerdeçal ve tarçına mutlaka yer verin.
 9. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını önemseyin:Dengesiz bağırsak florası beden sağlığı için çok yorucudur. Sürekli kabızlık yaşıyorsanız mutlaka doktor ve diyetisyen desteği alarak bu durumu çözmeye çalışmalısınız.
 • Doğal ürünler tüketin:İşlenmiş, tütsülenmiş ve içinde Mono sodyumglutamat bulunan paket ürünlerden uzak durmaya çalışın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.