Stres Dişlerimizi Gıcırdatıyor!

Stres Dişlerimizi Gıcırdatıyor!

Covid-19 nedeniyle yaşanan belirsizlik, karantina süreçleri ve sosyal izolasyon gibi süreçler, psikolojiyi olumsuz etkilerken, kelimenin tam manasıyla “dişimizi sıkmamıza” da neden oluyor. Gündüz kontrol altında tutulabilen stres ve endişe geceleri, uyku sırasında diş sıkma ve gıcırdatma olarak kendini gösterebilir. Halk arasında “diş gıcırdatma” ya da “diş sıkma” olarak bilinen ‘Bruksizm’ le sıkmaya bağlı ağrılar yaşam kalitesini olumsuz etkilerken diş kırıkları da meydana gelebilir.

Dr. Diş Hekimi Hatice Ağan

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı

Dişlerini sıkanlar genellikle farkında olmaz. Diş sıkmaya bağlı olarak gelişen ağrılar migren ya da fibromiyalji ile karıştırılır. Diş sıkmanın daha çok mükemmeliyetçi yapıya sahip kişiler, performans sporcuları ya da stresli işlerde çalışanlarda görülür. Bu alışkanlığın önüne geçmek için farkındalık önem taşır ayrıca gece ağız içine yerleştirilen aparatlar (apareyler) sayesinde de diş sıkma engellenebilir.

Kulak çınlaması da belirtiler arasında

Gündüz ya da gece diş sıkma olarak kendini gösteren ‘Bruksizm’, biyolojik, psikolojik, sosyal davranışların etkileşimi ile ortaya çıkabilir. Stresin artması bruksizme neden olur ve var olan durumu ağırlaştırır. Dişlerini sıkan kişilerde sıklıkla çene, baş, boyun, kulak ağrısı görülür. Kulakta çınlama, çene açma kapamada ‘klik’ sesi, sabah ağrılı ve yorgun uyanma da şikayetler arasındadır. Ayrıca bu kişilerde alt yüz bölgesinin daha geniş, köşeli bir hal alması, dişlerde-dolgularda aşınma-kırılmalar da gözlenebilir.

Çene kasları kuvvetleniyor

Yoğun belirsizlik yaşanan bu günlerde stresi gündüz kontrol altında tutabilir ancak geceleri farkında olmadan yansıtır. Pandemi döneminde, karşılaşılan diş kırıkları da çoğunlukla darbe ya da akut travmaya bağlı ön dişlerde değil, çiğneme kuvvetinin daha fazla olduğu arka bölgedeki azı ve küçük azı dişlerinde. Çünkü gece diş sıkarken uygulanan kuvvet, gündüz çiğneme işlemi yapılırken uygulanandan çok daha fazladır. Nasıl kol kasları fazla çalıştığında, egzersiz yapıldığında kuvvetlenir, dışarıdan bakıldığında kaslar belirginleşirse bruksizmde de aşırı diş sıkmaya bağlı çene kasları kuvvetlenir.

Dişini sıkanlar farkında değil

Bruksizm sorunu yaşayanlar genellikle bu durumun farkında olmaz. Çene kaslarını yoğun sıkmaktan kaynaklanan ağrılar migren ve fibromiyalji ile karıştırılır. Gündüz dişini sıktığını fark eden kişinin “Bunu yapmamalıyım” diyerek alışkanlığını önleyebilir ancak geceleyin bilinçsizce diş sıkmaya devam eder. Pandemi sürecinde, gündüz diş sıkmanın önüne geçmek için farkındalıkla davranış yönlendirmesi yapılabilir, kasların gevşemesine yönelik desteklerden faydalanılabilir. Geceleri ise diş hekimlerince yapılan; dişler, çene ve yüz kaslarına yönelik olarak kişiye özel hazırlanan ağız içi plakları, çene kasına botoks uygulamaları ve dişlerin çiğneyici yüzeylerinin düzenlenmesi gibi tedavi yolları denenebilir.

Çürük ve diş eti hastalıkları ikinci sırada

Dişin sert dokusunun giderek yumuşamasına, harap olmasına neden olan enfeksiyon “çürük” olarak adlandırılır. Tedavi edilmediği durumda ise abse, yüzde şişme ve ağrıya yol açabilir. Zamanında tedavi edilmeyen çürük nedeniyle diş kaybı yaşanabilir. Düzenli diş kontrolü önemlidir. Diş fırçalama ve ağız hijyeninin ertelenmesi ile mikroorganizmalar dişe yapışır, diş plağı oluşur. Plak birikiminin artması ile daha sert olan diş taşları ve fırçalama ile dişlerden uzaklaştırılamaz. Gingivitis adı verilen diş eti hastalığında diş etleri kolayca kanar, rengi pembeden kırmızıya döner, dişlerde hassasiyetler oluşabilir. Tedavi edilmediğinde diş etindeki enfeksiyon dişleri çevreleyen çene kemiğini etkiler ve dişlerde sallanma başlayabilir. Düzenli dış fırçalama, diş ipi, ağız ve diş bakımına özen gösteren kişilerde diş eti kanamasının C vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.