Tartışmak Bir Sanattır

17.10.2012
21
Tartışmak Bir Sanattır

Tartışmak Bİr SanattırKadın-erkek ilişkilerinde denge kurmak ve bunu korumak çok zordur. Deli gibi aşık olanların bile fikir ayrılığına düşmelerinden ya da birbirlerine zaman zaman katlanamamalarından daha doğal ne olabilir ki?..

Peki tartışmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda ne yapmak gerekir? İşte size kaliteli bir tartışmanın püf noktaları…

-Tartışılan konuyu kişiselleştirmeyin. Onun hoşlanmadığınız davranışlarından konuşuyor olsanız bile genel bir konu hakkında konuşuyormuş gibi davranın. Ses tonunuzun, bakışlarınız ve jestlerinizin düşmanca olmamasına özen gösterin. Yaklaşımınız daima objektif olsun.

-Özel konuları arkadaşlarınızın yanında konuşmak, üstelik de onları hakem yerine koymak gibi bir hataya düşmeyin. Ancak ortada konuşulan genel bir konu varsa ve herkes bu sohbete katılıyorsa siz de fikrinizi söyleyin.

-Tartışma sırasında herhangi bir sözüne ya da hareketine sinirlenseniz dahi ona sakın hemen cevap vermeyin. Aksi halde kendinizi hiç söylemek istemediğiniz şeyleri söylerken bulursunuz. Derin bir nefes alın ve 10 saniye düşünün; gerçekten vermek istediğiniz cevabı kafanızda toparladıktan sonra konuşun.

-Genel konularda konuşmayı tercih edin. Bu sizi kısırdöngüye girmekten ve karşılıklı suçlamalardan kurtarır; bilgilerinizi paylaşarak ilgi duyduğunuz alanları geliştirmenizi sağlar.

-Nerede durmanız gerektiğini bilin… Tartışmadan kaçmayın ama bazı konuları sıcağı sıcağına tartışmanın yarar yerine zarar getireceğini hatırlayın. Üzerine gitmeyin ama partnerinizin de sizin üstünüze gelmesine izin vermeyin.

-Birbirinizi dengelemeyi bilin. Onun gergin olduğu durumlarda sizin daha sakin, sizin sinirli olduğunuz anlarda da onun daha ılımlı olması tartışmanın büyümesini engelleyecektir.

-Alaycı tavırlar, küçümseyen bakışlar ve iğneli sözler daima olumsuz etki bırakır ve tartışmanın seviyesinin düşmesine sebep olur. Tartışma sırasında ciddi, iletişime açık ve anlayışlı olun. Rahatsızlıklarınızı ve görüşlerinizi net bir biçimde ifade edin.

-Tartışma bittiyse gerçekten bitsin. Konuyu uzatmayın ve hiçbir fikir mücadelesinin sonunda gerginlik çıkarmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.