Tasarruf Zamanı

Tasarruf Zamanı

Tasarruf zamanı geldi. Yerleri halı kaplamak, zeminde ısı kaybını azaltır. Yemek kaynamaya başladıktan sonra ocağın iyice kısılması gerekiyor. Florasan lamba kullanarak yüzde 40 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Boşa harcanan suyu kesmekle faturadan yüzde 25 kâr edebilirsiniz…

——

Günümüz tasarruf zamanı. Isı, enerji ve su kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde yapılacak tasarruf, ailelerin bütçesine rahatlama getiriyor. Kötü takılmış kapı ve pencerelerdeki boşluklar ve hava girişlerinin kontrol edilerek, gerekirse izolasyonlarının sağlanması gerektiğini belirten uzmanlar, yerleri halı kaplamanın, zeminde ısı kaybını azalttığını bildiriyor.

Kalın astarlı perdeler kullanılarak pencerelerden ısı kaybının azaltılabileceğini vurgulayan uzmanlar, perdelerin, radyatör önlerini örtmeyecek şekilde kapatılması gereğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, odaları havalandırmak için pencerelerin 3-4 dakika açılmasının da yeterli olduğunu kaydediyor.

Kullanılmayan odaların ısıtılmaması ve kapılarının kapalı tutulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, ancak bu odaların sıcaklığının 10 derecenin altına düşmemesine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, kullanılan odaların sıcaklığının ise 18-21 derece arasında tutulması gerektiğini belirterek, bacaların, kış aylarına girmeden önce kontrol ettirilerek temizletilmesi gerektiğini bildiriyor.

Mutfak tasarrufu…

Uzmanlara göre, yiyecek hazırlama ve pişirme faaliyetlerinde doğru tipte pişirme araçlarının kullanımı ile de enerjiden tasarruf sağlamak mümkün. Her şeyden önce yemeklerin mümkün olan en az suyla pişirilmesi, tencerenin kapağının sıkı şekilde kapalı tutulması ve yemek kaynamaya başladıktan sonra ocağın iyice kısılması gerekiyor. Uzmanlar, kaynama başladıktan sonra verilen yüksek ısının, daha çok suyun buharlaşmasından, dolayısıyla da enerjinin boşa harcanmasından başka hiç bir işe yaramayacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar, kapların sadece tabanına ısı verecek şekilde alev ayarlaması yapılması gerektiğini de vurguluyor. Uzmanlar ayrıca, “düdüklü  tencere” olarak adlandırılan basınçlı tencerelerin, yakıt tasarrufu sağladığı için tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Işık tasarrufu…

Kullanılmayan alanların aydınlatılmaması gerektiğini bildiren uzmanlar, çok sayıda ufak ampul yerine büyük bir ampul kullanılmasını ve çalışırken masa lambası kullanılmamasını öneriyor. Duvarlar açık renklere boyanarak daha çok ışık yansımasının sağlanabileceğini ifade eden uzmanlar, merdiven aydınlatılmasında küçük ampullerin kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydediyor. Uzmanlar, evde halojen ve normal ampuller yerine floresan lambalar kullanılarak, yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlanabileceğini vurguluyor.

Su tasarrufu…

Uzmanlar, damlayan muslukların tamir ettirilmemesi halinde su faturalarının kabarık geleceği uyarısında da bulunuyor. Daha az akıtan duş başlıkları ve musluklarının kullanılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, diş fırçalarken muslukların kapatılması gerektiğini de bildiriyor. Sifonun asgari çekilmesi gerektiğini vurgulayan (Her sifon çekildiğinde, beş günlük içme suyu kaybediliyor) uzmanlar, bulaşık ve çamaşır makinelerini ise tamamen doldurmadan çalıştırmamak gerektiğini kaydediyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.