Trajikomik İş Görüşmeleri

17.10.2012
31
Trajikomik İş Görüşmeleri

Alaçatı, Eylem Yalın, hırs, meslek seçimi, şirket başarısı10 yıl sonra kendimi nerede görüyormuşum… Bekliyorlar ki hırs kokan bir cevap veresin, “bu şirkette, bilmemneden sorumlu genel müdür yardımcısı pozisyonunda, basında ve sektörde adından söz ettiren, fikir önderi konumunda…” Ha hayt, gülesim geldi. Tabii ki vermeyeceğim istediğiniz bu klasik cevabı, tek düze, bayağı ve sözde “tuzak” sorunuza. Size cevabım, “Alaçatı” olacak. Yanlış duymadınız, ben kendimi 10 yıl sonra Alaçatı’da görüyorum. Çok mu şaşırdınız, nasıl mı olur böyle bir şey? Aman da aman…Ballar gibi olur canlarım. İşte geldim görüşmeye, şanslıysanız 10 yıl burada çalışacağım ve sonra da pılımı pırtımı toplayıp gideceğim. Neden şanslısınız biliyor musunuz? Çünkü dürüstüm size. Gerçekten ne hissediyorsam onu söylüyorum. Buraya geldim çünkü bu işi yaparım ben, hem de çok iyi yaparım. Eğer bu konuda çekincem olsa, görüşmeye gelmezdim, zamanınızı almazdım, kendi canım zamanımı da harcamazdım. Ama biliyorum ki, sizler alışageldiğiniz kurallar ve öğretiler çerçevesinde bu konuyu hiç de bu şekilde değerlendirmeyecek ve diyeceksiniz ki “yeterince uzun vadeli düşünmüyor, elini taşın altına koymaz, tuzu kuru…”. İlla köle ruhlu olsun değil mi gelip sizlerle çalışacak olan, illa istediğiniz cevapları versin, illa dediklerinizi yapsın. Siz bilin ki tamamen duymak istediklerinizi söylüyor sizi kandırıyor, o da bilsin ki yalan dolan düzeni işte, önüne ne konursa onu yapıyor… Ben almayayım, alanlara da hiç mani olmayayım.
Başka bir adam diyor ki, “çocuk doğurmuşsunuz, bizim iş çok yoğundur çocuğa kim bakacak?”, arkadaşım cevabını veriyor “bakıcı”; adamın birinin sonraki sorusu “sizin eşiniz maço mu?” Pardon??? Tekrar soruyor. Konuyla ilgisini anlayamadık??? Utanmadan açıyor kendince espri yapmış edasıyla gülerek “çocuğa bakıcı bakacak diyorsunuz da, hani eşim bakar falan demediniz”. Aman ne komik, ne zekice… Bunu söyleyen uluslararası bir şirkette yönetici! Siz işe girip bu insanlarla burun buruna çalışacaksınız, kim bilir o zaman neler soracaklar…
Öyle komik hikayeler var ki, toparlansa binlerce sayfalık kitap olur bence. Ne dersiniz, siz başınızdan geçen hikayeleri gönderin, ben biraz üzerinde çalışayım, şöyle ücretli çalışanlar olarak, sektörde her istediğini yapabilecek, söyleyebilecek olduğunu düşünenler için güzel bir sürpriz hazırlayalım. Çok eğleniriz, çoook! 
Özetle diyorum ki, birbirimize güvenmeliyiz. Açık olmalıyız. Taktiklerden kurtulmalıyız. Neyi öğrenmek istiyorsak direkt olarak onun sorusunu sormalıyız. Şaşırtmalı testler, tuzak sorular hepimizi şaşkına çeviriyor. O zaman şaşkın ördekler sürüsü gibi hareket ediyoruz. İşlerin neden yürümediğine şaşıp kalıyoruz. Bu kısır döngüden kurtulamıyoruz. Herkesi uyanmaya davet ediyorum!

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.