Tüp Bebek Kanser Yapar mı?

Tüp Bebek Kanser Yapar mı?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre tüp bebek tedavisi kanser nedeni değil.  Ancak… Kadın sosyal ve iş hayatta daha aktif rol üstlenmeleri evlenme-annelik yaşı, üreme sağlığı gölgeliyor. 

Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar sıklıkla vücuttaki bazı hormonların düzeylerini arttırarak etki gösterir. Kadın genital sistemi kanserlerin oluşmasında da bu hormonların etkisi bilindiği için teorik olarak bu ilaçların kanser riskini arttırabilir.

Son yıllarda tüp bebek tedavisindeki ilaç kullanımının rahim, yumurtalık ve meme kanseri üzerine etkilerini inceleyen birçok bilimsel araştırma yayınlanmasına rağmen, literatür hala çelişkili veriler içermekte ve kanserlerin bu ilaçlarla olan ilişkisi bilimsel çalışmalarla net olarak ortaya konulamamıştır.

Hiç hamile kalmamak ve doğum yapmamak da kanser riskini artırıyor!

Teorik olarak ilaç kullanımına bağlı yükselen östrojen hormon seviyelerinin rahim, yumurtalık ve meme kanseri riskini arttırmaktadır. Diğer yandan hayatı boyunca hamile kalmamak ve doğum yapmamak da bu kanserler için diğer bir risk faktörüdür. Dolayısıyla ilaç tedavilerinin arttırdığı riskin, hamilelik ve doğum ile dengelendiği düşünülmektedir.

Üstelik kadın genital kanserleri anlık yükselen östrojen hormonundan ziyade devamlı yüksek seyreden ve diğer hormon olan progesteron hormonu ile dengelenmeyen östrojen seviyeleri ile gelişmektedir. Bu nedenle hayat içinde kısa bir süreyi kapsayan tüp bebek tedavilerinin bu riski ne kadar arttıracağı da diğer bir soru işaretidir. Ailesinde meme ve yumurtalık kanseri açısından yüksek risk bulunan kadınlarda tedavinin güvenirliği şüphelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.