Uyuz Hastalığına Dikkat

Uyuz Hastalığına Dikkat

Halk arasında uyuz olarak bilinen Sarcoptes Scabiei Hominis ile bulaşan hastalığa karşı uzmanlar ülkemizde dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Son günlerde sıkça duyulan hastalığın ‘uzun sürdüğü, hemen geçmediği’ belirtilirken, vaka sayısı gün geçtikçe artıyor. Uyuz nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir? İşte tüm bu soruların yanıtları…

Dr. Ferit Şeyhzade

Acil Tıp Uzmanı

Uyuz; kaşıntılı döküntülerle seyreden, insandan insana bulaşabilen, gözle fark edilemeyen eklem bacaklı Sarcoptes Scabiei Hominis’in neden olduğu parazitik bir hastalıktır. Toplu yaşam alanları ve kapalı ortamlarda sık rastlanır.

Kimlerde görülür?

Hastalık kadın, erkek ayırımı yapmadan, tüm yaş gruplarında görülebilir. Ciddi salgınlar yapabilmesi nedeniyle özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan yerlerde daha sık oluşur. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır seyredebilir.

Uyuz nasıl bulaşır?

Hastalık kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla bulaşabilir. Deri, cinsel yol ya da ortak eşyaların kullanımı ile geçebilir.

Belirtileri nelerdir?

Sarcoptes paraziti kişiye geçtikten ortalama 3-6 hafta kuluçka dönemi sonrasında belirtiler oluşur. Özellikle geceleri artan, sıcak duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar lezyonların görülebileceği vücut bölgeleridir. En belirgin semptomu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapılardır. Bunun dışında deride küçük kabarıklık-sertliklersu toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar yapabilir.

Uyuz hastalığının tedavisi nedir?

Kişinin yaşı, bağışıklık sisteminin durumuna göre değişkenlik gösterir. Merhem, krem gibi lokal tedavi unsurları kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan çamaşır ve çarşafların 60 derecede yıkanması ve ütülenmesi, yıkanamayacak eşyaların ise, ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması parazitin ölmesini sağlayacaktır. Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır, ‘geçmeyen uyuz hastalığı’ denmesinin nedeni budur. Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikayetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gerekir.

Uyuzdan nasıl korunuruz?

En önemli unsur uyuzdan korunmada hijyendir. Kişisel korunma için hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmak, iç çamaşırı, havlu, nevresim gibi kişisel eşyaların temizliğine dikkat etmek, vücut ile direkt teması bulunan eşyaları ortak kullanmaktan kaçınmak, ev, araba gibi alanların temizliğine dikkat etmek gerekir. Hastalık belirtileri oluştuğunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.