İçinizdeki Yönleri Keşfedin

İçinizdeki Yönleri Keşfedin

İnsanın içinde keşfedilmeyi bekleyen farklı yönler vardır. Peki bu yönleri nasıl keşfedebilir ve nasıl tatmin edebiliriz? Hayatta kendimiz dahil birçok insanı tanıdığımızı, onların vereceği tepkileri, nelere kızacaklarını ve neleri sevdiklerini bildiğimizi düşünürüz. Yalnızca bir tanesine bağlı kalmak ve diğerlerini yok saymak içimizde tatminsizlik ve boşluk hissi yaratır. 

Naz Güneş Mayadağ

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişinin içindeki yönleri keşfetme yolculuğu doğuşuyla başlar. Aile büyüklerinin yanında, arkadaş, iş veya sevgilimizleyken farklı davranışlar sergiler, tepkiler verir ve duygular hissederiz. Hatta çoğu zaman bu farklılıklar arasında büyük bir uçurum vardır.

Kendimizi eksik-mutsuz hissederiz

İçimizdeki yönleri, yakın arkadaşlarımızla birlikteyken hatta her birinin yanında başka bir özelliğimizin ortaya çıkmasıyla fark ederiz. Bazı insanların yanında ciddi konular konuşur, bazı insanların yanında çocuklaşır, bazılarıyla da yeni maceralar yaşarız. İnsanın sahip olduğu yönlerin çeşitliliği kişiden kişiye göre değişse de herkes için bir gerçek vardır; bu yönleri tatmin etmezsek kendimizi eksik-mutsuz hissederiz.

Günümüzde insanların yaptığı hatalardan biri de kendini bir kalıba hapsetmek. Örneğin, ‘Ben ciddi bir insanım.’ gibi bir yargıya sahip olan kişi, içindeki çocuğu özgür bırakamaz, şımarmaya, eğlenmeye, çocuklaşmaya ihtiyaç duyan yönünü yok saymış olur. Bu da kendini farklı alanlarda geliştirmesine engel olur ve bakış açısını daraltır. Özellikle toplum tarafından ciddi kabul edilen meslek veya toplumsal rollere sahip olan kişilerde daha fazla olabilir. Sonunda da kişinin stres seviyesi artar, nedenini bilemediği tatminsizlik duygusu içine düşer.

İçinizdeki yönleri nasıl keşfedebilirsiniz?

  • İçindeki yönleri keşfetmek

Öncelikle yapılacak ilk adım içteki yönleri keşfetmeyle başlar. Bunun için hayatta zevk veren ve mutlu hissettiren her şeyi kâğıda yazmak yardımcı olacaktır. Bunlar senelerdir yapmadığımız, yok saydığımız şeyler de olabilir. Çoğu insan gençliğinde bir hobisi olduğundan fakat artık yapacak vakit bulamadığından yakınır. Oysa hobi, kişinin içindeki farklı yönü ortaya çıkardığından oldukça önemlidir. (Enstrüman çalarak sanatçı yönünü tatmin etmek, dans ederek eğlenceli yönünü tatmin etmek gibi.)

  • Etiketleri bırakmak

Daha sonra ‘Kendime bir tanım koymasaydım nasıl bir insan olurdum?’ sorusu gelir. Bu soruyu sorduğumuzda, kendi baskımız ve çevresel etkenlerden uzaklaşarak içimize bakmak gerekir. Bunu gerçekten yapabilirsek şimdiye kadar neleri baskıladığımızı ve zorunda hissettiğimiz için ne çok yönümüzü törpülediğimizi fark ederiz. Bu farkındalık bize, eyleme geçmek için ihtiyaç duyduğumuz motivasyonu verecektir.

  • Yakınlarımızla konuşmak

Yönlerimizi fark ettiğimizde ve daha huzurlu bir yaşam için bunları kucaklamaya karar verdiğimizde artık çevremizdeki insanlara açıklamak önem kazanır. Yakınlarımız, yıllardır davrandığımızdan farklı davranmaya başladığımız için panik olabilir ve anlayamayabilir. Bu durumu onlarla açıkça konuşmak herkesin kafasındaki soru işaretlerini kaldıracaktır. Hatta onları da harekete geçirip, içlerindeki yönleri keşfetmeleri için teşvik edebiliriz.

  • Eyleme geçmek

Bu adımlar tamamlandıktan sonra, yönlerimizi tatmin edebilmek için hangi aktivite veya eylemleri yapmamız gerektiğini düşünmeli, kendimize en uygun olduğunu düşündüklerimizi hayata geçirmeliyiz. Bunun için de bir liste yapmak süreci kolaylaştıracaktır. Hayatta her insan mutlu olmayı ve kendi olma tatminini yaşamayı hak eder. Bu hakkımıza sarılmak, kendimizi kısıtlamadan, içimizdeki yönlerle tekrar tanışmak huzurlu bir yaşam için güzel bir adım olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.