Vücut Enerjisini Yükseltmenin Yolları

Vücut Enerjisini Yükseltmenin Yolları

Uzmanlar, insan vücudunun gün içerisinde harcadığı enerjiyi yeniden elde etmek için ilk koşulunun kaliteli ve iyi bir uykuya ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

Dr. Turhan Güldaş

Kişisel Gelişim Uzmanı

Uyku esnasında vücut için tamir ve şarj sistemleri devreye girer ve insanı yeni güne hazırlar bu nedenle uyku kalitesi çok önemlidir. Uyku kalitesinde yatak, yastık seçimi, ortamın havalandırılması, ışıklandırılması gibi durumlar etkilidir. Uyku yedi saatten az olmamalı, gerçekten çok yoğun olan insanlar için minimum altı saat uyku vücudun dinlenmesi açısından büyük önem taşır.

Fiziksel olarak enerjiyi yükseltmek için spor yapmak gerekir. Spor kan dolaşımını artırır ve vücudun her hücresine kanın gitmesine yardımcı olur. İnsanın aldığı besinler kana karışır ve kan aracılığı ile hücrelere ulaştırılır. Bu iletim sonunda insan gün içerisinde enerji elde eder. Spor yapmak hem bu ulaşımda etkili hem de insanın endorfin salgılamasına yardımcı olur. Endorfin insanların mutlu olmasına yardım eder. Spor yapmak enerjik olmak için en verimli yöntemlerden birisi. Abartılmadan, doğru bir şekilde yapılan spor, insanı yormaz aksine enerjisini yükseltir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek enerjiyi yükseltir

Sağlıklı ve dengeli beslenin de insan enerjisi için önemli olduğu bilinen bir gerçek. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme proteinler ile desteklenmesi insana enerji sağlar. Fast food türünde kalitesiz karbonhidrat ve şeker içeren besinlerden uzak durmak gerekir. Fiziksel enerjiyi yükseltmek için de vitaminler ve takviyeler almak önemlidir. Omega 3, 6 ve 9 takviyeleri, multivitaminler, kompleks B vitaminleri vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden doğan eksiklerinin giderilmesi için takviye ile alınması gereken ek besinler olarak önem kazanır.

Alkol ve sigara vücuttaki enerjiyi azaltır

Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler insan vücudunun enerjisini azalttır. İçki kullandıktan sonraki gün yaşanan ağrı ve yorgunluklar bunun kanıtı. Sigara içen kişilerin sürekli yaşadığı nefes darlığı ve mutsuzluk hali de en önemli kanıtlar arasında yer alır. Sigara kişinin aldığı besinlerin yüzde 80’lik kısmını yok ediyor. Enerji için oksijen ve temiz hava gerekir. Sigara buna engel olur. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, açık havada dolaşmak, kapalı alanları havalandırmak insanın enerjik olmasına yardımcı olur. Daha iyi olmak için yapılan ancak en az bağımlılıklar kadar insanın enerjisini yok eden bir diğer şey ise gereksiz ilaç kullanımı. Kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmak, farklı doktorlardan alınan ilaçları karıştırarak kullanmak kişinin fiziksel olarak zarar görmesine ve enerjisini kaybetmesine neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.