Yediklerinize Dikkat

Yediklerinize Dikkat

Yazın sıcaklıklarla birlikte mide ve bağırsakları etkileyen gastroenterit vakalarında da önemli bir artış gözlenir.  Genellikle ishal, kusma, mide krampları ve ateş gibi belirtilerle seyreden bir enfeksiyondur. Yediklerinize ve nerede yediğinize dikkat etmek gerek.

Dr. Türkü Yağmur Nehir

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Bşk.

Sıcak hava, gıdaların daha hızlı bozulmasına ve gıdalar üzerindeki mikroorganizmaların hızla çoğalmasına neden oluyor.

Özellikle yemek yenen mekân, restoranlarda gıdaların yeterince temizlenmemesi, pişirilmemesi veya uygun sıcaklıkta saklanmaması gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle güvenilir ve hijyen kurallarına uyduğundan emin olunan restoranların tercih edilmesi gerekiyor.

Yaz mevsimiyle seyahat ve tatiller başladı. Kalabalık havuz ve plajlar, hijyen eksiklikleri nedeniyle mikroorganizmaların yayılmasına ortam hazırlar.

Tüketilen gıdaların taze ve iyi pişmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Dışarıda çok sık yemek yememek kadar evde de yiyeceklerin doğru şekilde saklanması çok önemli. Ayrıca piknik ve açık hava etkinliklerinde de yiyeceklerin uzun süre sıcak ve açıkta bekletilmemesi gerekir. Özellikle et, süt ve deniz ürünlerinde hijyen kurallarına uyulmalı. Yemek hazırlamadan önce ve tuvaletten sonra eller mutlaka sabunla yıkanmalı. Yalnızca güvenilir kaynaklardan su içilmeli ve buz kullanırken dikkatli olunmalı. Yüzme havuz ve plajlarda hijyen kurallarına uyulması, kirli veya kalabalık yerlerden kaçınılması da sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Artan gastroenterit vakaları sağlık hizmetleri üzerinde büyük bir yük oluşturur. Bu hastalık tablosunun sık görülmesiyle doktorların iş yükünün ve aile hekimlerine başvuru sayıları hissedilir oranda artar.

Gastroenterit genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir, iyileşme sürecini hızlandırmak ve rahatlatmak için hastaların evlerinde yapabileceği kolay tedavi yöntemleri bulunur. Kusma ve ishal nedeniyle kaybedilen sıvıyı yerine koymak için ve dehidrasyonu önlemek için bol miktarda su veya elektrolit içecekleri tüketilmelidir. Sıvı tüketimi bir seferde değil sık sık ve az az ama süreğen bir şekilde olmalıdır. İlk birkaç saat içinde ağır yiyeceklerden kaçınılmalı. Pirinç, muz, elma, şeftali püresi, peynirli tost gibi hafif ve sindirimi kolay yiyecekler tüketilmeli. Yağlı, baharatlı, asitli ve süt ürünlerinden kaçınılmalı çünkü bu yiyecekler mideyi daha fazla rahatsız edebilir. En önemlisi de vücudun toparlanması için bol bol dinlenmek, eller de sık sık sabun-su ile yıkanarak hastalığın yayılması önlenmelidir.

Çoğu gastroenterit vakası evde bakım ile tedavi edilebilir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmaya gerek olmayabilir.

Ancak bazı durumlarda gastroenterit ciddi boyutlara ulaşabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Süreğen ağız kuruluğu, aşırı susuzluk, kusmaya bağlı beslenememe, azalmış idrar çıkışı, gözlerde çökme, ciltte kuruluk; ishalde kan görülmesi, 38.5°C’nin üzerinde ateş, karın bölgesinde şiddetli ağrı veya hassasiyet doktora başvuru sebepleri içerisinde değerlendirilebilir. Şikayetler genellikle 3 gün içerisinde geriler, belirtilerin 3 günden fazla sürmesi veya evdeki ilk önlemlere rağmen kötüleşmeye devam etmesi halinde bir doktor tarafından muayene gerekebilir. Bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gastroenterit belirtileri görüldüğünde hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.