Yeni Yıl Geceniz Zehir Olmasın

15.10.2012
21
Yeni Yıl Geceniz Zehir Olmasın

yılbaşı,diyet,beslenme,kalp krizi,sağlık,Nil Şahin Gürhan,Yeni Yıl Geceniz Zehir OlmasınYılbaşı gecesinin büyüsüyle yağlı ve şekerli yiyeceklerde aşırıya kaçmak,  alınan fazla alkol, meze, kuruyemişler gaz, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabilir. Aşırı yemenin yarattığı mide gerginliği ise tansiyonunun yükselmesine, kalbe fazla yük binmesi nedeniyle krize yol açabilir.

Nil Şahin Gürhan

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeni yıla sayılı günler kala, o gece masayı donatacak yemek mönüleri şimdiden düşünülmeye başlandı. Gün boyunca hazırlanan birbirinden leziz yemekler, yeni yılın bollluk bereket getirmesi için tutulan tüm o dilekleri temsil eder adeta. Bu nedenle  yılbaşı sofralarına ayrı bir özen gösterilir, tüm maharetler sergilenir. Ordovr tabaklarından, et yemeklerine, böreklerden tatlılara kadar çeşit çeşit yiyeceklerle donatılır masa.
Görüntünün zenginliğine kapılıp yağlı ve şekerli yiyeceklerde aşırıya kaçmak, tüketilen fazla alkol, gecenin gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetlerle bitmesine neden olabilir.

 

Öte yandan aşırı gıda almanın yarattığı mide gerginliğinin, tansiyonunun yükselmesine, kalbe daha fazla yük binerek kalp krizi riskini artırabilir, Ciddi sağlık problemleri yaşamamak için yılbaşı akşamının iyi planlaması gerek.

2012’de sağlıklı bir sabaha uyanmak için yılbaşı öncesi ve sonrasında bazı küçük kurallara dikkat etmek yeterli.

• Yılbaşı sofrasında fazla yemek yiyebilmek için yılın son gününü aç geçirmek ve öğün atlanmak; aşırı besin alımından sonra gazlı içecek veya soda içilmesi ile hazımsızlığın önlenebileceğini düşünmek yapılan yanlış davranışlardan sadece birkaçı.
• Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapın. Gecenin heyecanı, günün yoğunluğu arasında kahvaltıyı es geçmeyin.
• Kahvaltı sofrasına oturduğunuzda kahvaltıya başlamadan önce bir su bardağı oda sıcaklığında su içmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
• Gece çok kaçıracağınızı düşünerek gün içerisinde öğün atlamak yanlış bir tercih olur.
• Öğlen yemeğinde 1 tabak az zeytinyağlı sebze yemeği ile 1 su bardağı yoğurt tüketin.
• Ara öğünlerde meyve, 10–15 fındık veya badem veya 2–3 adet tam ceviz, 1 bardak süt veya yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
• Gün içinde en az 1 saat hareketli zaman geçirmeye özen gösterin. Açık havada tempolu yürüyüş pratik bir hareket örneğidir.
• Yılbaşı sofrasına çok aç oturmanız, fazla miktarda besin tüketmenize yol açabilir. Bu nedenle akşam yemeğinden önce sağlıklı bir ara öğün tüketin.
• Gece boyunca bol miktarda su için. Gece atıştırması taze meyve, ceviz- fındık-badem gibi sağlıklı kuru yemiş- bol havuç-bol miktarda su olsun.
• Yılbaşı gecesinde yavaş yiyin. Mümkünse beyaz et tercih edin (balık veya tavuk)  zeytinyağlı sebze yemeye çalışın. Bol salata tüketin.
• Yüksek tansiyon sorununuz yoksa gece boyunca doğal maden suyu, taze meyve suyu, diyet gazlı içecek takviyesi sağlıklı alternatifler olabilir.
• Aç karnına alkol içmek kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselip sonra hızlı bir şekilde düşmesine neden olacağından, alkollü içecekleri yemeklerle birlikte tüketin. Yemeklerle birlikte tüketilen alkol, kana daha yavaş karışır.
• Yılbaşı gecesinde alkolü tek çeşit alın ve alkol tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.
• Tükettiğiniz alkollü içeceğin yanında, bol miktarında su içmeye özen gösterin.
• Yeni yılın ilk günü de gecenin yorgunluğu ve alkolün olumsuz etkilerinden kurtulmak için bol su içmeye devam edin. Yeni yılın ilk sabahı kahvaltıdan sonra mümkünse açık havada orta tempolu yürüyüş yapın.
• Bütün yılınızın yeni yıl tazeliğinde ve enerjik geçmesi dileğimle. Sağlıklı Günler!

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.