Yılda 6 Bin Bebek Kalp Ameliyatı Oluyor

Yılda 6 Bin Bebek Kalp Ameliyatı Oluyor

İnsan vücudunun en önemli organlarından olan ve yaşam boyu çalışan kalp, bazı bebeklerin yaşama yaşlarından farklı başlamasına neden olabilir. Dünyada yeni doğan her 1000 bebekten 8’inde kalp rahatsızlığı görülüyor. Bu oran gözünün önünde ise, koruyucuları her yıl 12 bin evli kalp hastası bebek doğuyor.

Dr. Nimet Cındık

Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı

Her doğan bin bebekten 8’inde doğum kalp rahatsızlığı görülüyor. Son yıllarda cerrahi, anestezi, teknoloji ve yoğun bakım tekniklerindeki ilerleme ile erken tanı bu bebeklerin yapılan ameliyatın ardından hayat standartlarını yaşıtları gibi yaşamasına imkan tanıyor. Anne ve babaların bebeklerini kucaklarına ilk aldıklarında mutluluk yaşadıkları, dünyada her 1000 anne ve babadan 8’inde endişe yeriye sevk yapabiliyor.

Yeni Doğanda Kalp Rahatsızlığının Nedenleri

Anne, baba veya yakın akrabalarından doğumsal bir kalp bakımı bulunması, akraba evliliği, hamileliğin özellikle erken dönemde bilinçsiz ilaç kullanımı ve koruyucu önlemleri (kızamıkçık), hamilete radyasyona veya röntgen sonuçlarına maruz kalınması, annenin şeker hastası olması ve hamilete alkol kullanılması bu önlemlerin alınmasıdır. Bunların dışında, Down ve Turner Sendromu gibi genetik hastalıklarda doğum kalp hastalığı daha sık görülür.

En Sık Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğuştan kalp hastalıkları ile doğan çocuklar %90’ından fazlası yapılacak olan ameliyat ve bakımlarla normal veya normale yakın bir hayat kalitesine, hayatta kalma olasılığına sahip olabiliyor. Çocukluk yaşında en sık görülen ve tüm doğumsal kalp hastalıklarının %15-20’sini doğal doğumsal kalp hastalığıVentriküler Septal Defekttir (VSD). Temiz kan ile kirli kanın karışması sonucu ortaya çıkan ve halk arasında mavi veya mor bebek olarak ifade edilen daha birçok doğumsal kalp hastalığı da mevcuttur. Mor doğum veya mavi bebek olarak ifade edilen siyanotik kalp veriminden en sık görülen Fallot Tetralojisidir (TOF). Her 10 bin doğumda 3 olguda görülüyor. Doğum sonrası morarma ve üfürüm duyulması ile şüphelenilir. Down sendromu ise her 800–1000 doğumda bir oluşur. İstatistiklere göre, Down Sendrom’lu doğan bebeklerin %40’ında doğumsal kalp hastalığı mevcuttur.

9 Aylık Murat Yağız Sağlığına Kavuştu

18 Temmuz 2012 doğumlu Murat Yağız Dinç, nefret kalp rahatsızlığı ile doğan bebeklerden biri. Murat Yağızın yaptığı rutin kontrollerinde üfürüm görüldü. Daha sonra muayene edilmiş Murat Yağız bebeğe 1 aylıkken Fallot Tetrolojisi tutuldu. Aşırı ve terleme kilo alımı sorunları olan Murat Yağız bebek, 6 aylık düzenli takibin ardından 16 Nisan 2013 tarihinde yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.