Yoğun İş Temposu Ağız Sağlığını da Etkiliyor…

Yoğun İş Temposu Ağız Sağlığını da Etkiliyor…

Masa başı ve bilgisayar karşısında geçirilen uzun çalışma saatleri stres, düzensiz beslenme ve çay-kahve tüketiminde artışı beraberinde getirdi. Tüm bu durumlar sonu diş kayıplarına kadar varan süreçleri tetikleyebilir.

Diş Hekimi ve Orthero Uzmanı Betül As

Yaşamın bir parçası haline gelen yoğun iş temposu diş sağlığını da tehdit eder hale geldi. Yapılan araştırmalar sosyal ilişki ve iş hayatında başarılı olmanın yolunun özgüven sahibi olmaktan geçtiğini ortaya koyuyor. Ağız ve diş sağlığının özgüvenle olan ilişkisi, sağlıklı gülüşün başarı ve iş hayatındaki verimliliği de destekliyor. Bu sebeple yoğun iş yaşamında ağız ve diş sağlığına gerekli ilgi gösterilmelidir.

Çalışma hayatı günlük stres, düzensiz beslenmeye ve çay-kahve tüketiminde artışa da sebep olabilir. Stresi kontrol edememek diş sıkmakla başlayarak, eklem rahatsızlıklarına, hatta diş kayıpları ile sonuçlanabilir. Aşırı çay-kahve tüketimi dişlerde renklenme, lekeli, koyu renkli, çapraşık veya eksik dişler, ağız kokusu kişinin ağız ve diş sağlığının bozulması anlamına gelirken aynı zamanda iş yaşamında özgüven kaybı anlamına gelebilir. Bu durumları yaşamamak için tüm çalışanların ağız ve diş sağlığına özen göstermesi gerekir.

İş yerinde de çürüklerden korunun!

İş hayatında ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı benimsenmelidir.
  • İş yerinde öğünlerin bir bardak suyla sonlandırılması ağız içi pH’ı dengeleyerek çürüklerden korunmayı destekler.
  • Yemeklerden sonra diş ve çevre dokularının temizlenmesi oldukça önemlidir. Yemekten 10-15 dakika sonra, eğer dişler fırçalanamıyorsa, sakız çiğnenebilir.
  • Dişlere faydalı yiyecekler tüketebilir. Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve sebzelerin içeriklerindeki doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda diş temizliğine yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Sık sıvı alımı, bol su tüketimi ağzı nemli tutar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.