Zencefil

17.10.2012
56
Zencefil

Zencefil, Aylin Güney, İştah Açıcı, Mide Rahatsızlıkları, Kan Temicleyici, Solunum Yolu Açıcı, Kalp Ritmini Düzenleyici, Antioksidan,Romatizma, Baş Ağrısı Giderici, Kollesterol Düşürücü, Zencefil tropikal iklim karakterindeki coğrafi alanlarda yaşayan ve yetişen yumru köklü sarımtırak bir bitkidir.

Hazırlayan: Aylin Güney- Doğal Detaylar

Güney Çin’ den gelen zencefil, önce Hindistan’ a ardından Güneydoğu Asya’ ya, Batı Afrika’ ya ve Karayipler’ e yayılmıştır.
Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır.

Zencefil, Çin ve Hindistan’ da hazımsızlıklarda ve çeşitli mide hastalıklarında, diare (su kaybı ishal ) ve mide bulantıları, eklem iltihaplanmalarında, colic tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu bitkinin haklı şöhreti özellikle soğuk algınlıklarına birebir olmasından kaynaklanmaktadır. İyi bir zihin açıcıdır, hafızayı güçlendirir. Zencefil yeni projeler üretmek isteyen insanların ilacıdır, beyni canlandırır. İlaçların mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder.

Zencefilin doğum sonrasında annenin emzirme döneminde, anne sütünü artırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
Zencefil, İngiltere’de besin takviyesi olarak kabul edilmiştir. Kışın salep üzerine tarçın yerine zencefil serperek içilmesi yorgunluğu alır, sinir sistemini düzeltir. Çayı enfeksiyon sonucu oluşan ateşi düşürmek amacıyla da kullanılabilir. Taze zencefil kökünden yapılan turşu değişik bir çeşni olmanın yanı sıra sindirime faydalı bir takviye olabilir.

Zencefilin aynı zamanda çok güçlü doğal bir romatizma ilacı olduğunu belirtiyor kaynaklar. Bal ve toz zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç tatlı kaşığı yenildiğinde romatizmayı tedavi edeci olduğundan bahsediliyor. Çinliler yüz yıllardır romatizmayı zencefil ile tedavi etmekteymiş.

Bu bitkinin etkili oluşunun önemli nedenlerinden biri uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir. Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır.

Kullanıldığı yerler :
    İştah açıcıdır,
    Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar,
    Mideyi düzenler,
    Mide bulantılarını giderir,
    Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta iyi bir seçimdir,
    Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar
    Solunum yollarını açar,
    Kanın yapısını daha akışkan hale getirir, bu kalbin daha rahat çalışması demektir 
    Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir.
    İyi bir antioksidandır, oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur
    Kalp ritminin düzene girmesini sağlar,
    Romatizmal rahatsızlıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır.
    Baş ağrılarını giderici özelliği vardır,
    Uykuyu rahatlatır,
    Kandaki kollesterolu düşürür,

  Yolculuk sırasında taşıt tutması diye isimlendirdiğimiz bulantı türü, yolculuğa çıkmadan yarım saat önce ağza alınan 1 gr. zencefil ile engellenebilir. Hamilelikte alınan günlük 1 gr toz zencefil hamileliğin mide üzerindeki etkilerini büyük oranda iyileştirir ve hatta yok edebilir de. Soğuk algınlıklarında bir fincan çaya bir miktar bal karıştırılıp içine iki dilim taze zencefil ekleyip biraz beklendikten sonra bu karışımı içmek soğuk algınlığının kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur. Zencefil çayı, başınızda zonklayan damarları yatıştırır. Ayrıca, vücudun ağrı-algılayıcı kimyasallarının üretimini yavaşlatır ve dolaşımı kolaylaştırır.
Baş ağrısı belirtisinde aşağıdaki ilk çay tarifini hazırlayıp için.

Kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar :
    Günlük 4 gr dan fazla zencefil kullanmayınız.
    Hazırladığınız zencefili 1 defada değil de günün değişik saatlerinde 2-3 defada tüketiniz.
    Bir yetişkin ağırlığının 70 kg olduğunu unutmayınız.
    Çocuklarda yetişkin ağırlığına göre dozu düşürerek veriniz. Yani ölçüyü günlük yetişkin dozunu 3′ e bölmek şeklinde düşünebilirsiniz.
    Dikkat: Kan sulandırıcı ilaç alınıyorsa, ülser, safra taşı varsa kullanılmaz. 6 yaş altı çocuklarda kullanılmaz.

   Sağlık ve mutluluk dileklerimle, hoşçakalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.