6 Adımda Hafızanızı Güçlendirin

6 Adımda Hafızanızı Güçlendirin

Günlük hayattaki stres, depresyon ve endişe gibi nedenler hafızamızı zayıflatır. 6 basit adımda oto hipnozla daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz?

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak

Bir şeyi hatırlayamadığınızda yaşadığınız ‘Acaba yaşlanıyor muyum?’ ’Yoksa alzheimer mi oldum?’ endişelerini artık bir kenara bırakın. Aslında unutkan değilsiniz. Sadece hafızanız zayıflamıştır.

Aradığınız Bilgiye Şu Anda Ulaşılamıyor

Bir bilgi/tecrübe edinildikten sonra, zihninizin bir yerinde depo edilir. Bilgi/tecrübe depolamak için üç yöntemin varlığı kabul edilir: Birincisi, duyusal aşama, ikincisi kısa süreli hafıza, üçüncüsü de uzun süreli hafızadır. Yeni edindiğiniz bir bilginin kısa süreli hafızada tutulma süresi en fazla 30 saniyedir, ancak bu 30 saniye içinde sürekli o bilgiyi tekrar ederseniz bu süre uzayabilir. Arkadaşınızdan aldığınız telefon numarasını bir yere not etmeden hafızanızda tutup arama yaparken kullanmak kısa süreli hafızaya örnek olarak verilebilir. Uzun süreli hafızaysa iki aşamalı olarak çalışır: edindiğiniz bilgi ya da tecrübeyi zihninizin bir yerine “depolarsınız.” Bu bilgi ya da tecrübeyi ihtiyaç duyduğunuzda depoladığınız şekilde hatırlarsınız. Zihninizde “depolanmış bilgiye” erişemiyor ve onu olduğu yerden çıkaramıyorsanız, yani hatırlayamıyorsanız, işte bu durumda zayıf bir hafızadan söz edilebilir.”

Hafızayı Güçlendirmek İçin Adım Adım Hipnoz

Birinci Aşama

-Oturun/arkanıza yaslanın ve rahatlayın.

-Gözlerinizi kapatın ve rahatlamak için derin derin nefes alın.

-Bütün konsantrasyonunuzu ayak parmak uçlarınızda toplayın, bir süre orada tutun ve sonra yavaşça yukarı doğru çıkın, bacaklarınız, baldırlarınız, karnınız, göğsünüz, boynunuz ve başınızı hissedin.

-Yukarda söyleneni yaparken, vücudunuzdaki her kas grubunun rahatladığını hayal edin (kendinize parmak uçlarım şimdi rahatladı, bacak kaslarım da rahatladı, kol kaslarım da şimdi rahatladı gibi cümleler fısıldayın) bunu vücudunuzun her bölümü için yaparak  yukarı kadar çıkın.

-Yavaşça 10’dan 0’a kadar geri geri saymaya başlayın. Sayarken de kendinizi bir merdivenden aşağıya iniyorken hayal edin.

-Sıfıra geldiğinizde, kendinizi hafiften bir transa geçmiş bulacaksınız.

İkinci Aşama

– Büyük bir kütüphaneye girmek üzere olduğunuzu hayal edin.

-Bir kütüphanenin dışında ayakta bekliyorsunuz. Etraftaki detayları inceleyin. Sonra yavaşça kütüphaneden içeri girin ve etrafınıza bakının.

-Hayalinizde canlandırdığınız o kütüphane, zihninizin kendi kütüphanesi.

-O ana kadar öğrendiğiniz ya da tecrübe ettiğiniz her şeyi o kütüphanede bulmanız mümkün

Üçüncü Aşama

-Kütüphanedeki kitaplara göz gezdirin.

-Özel bir ilgi alanınız varsa eğer, o özel alanla ilgili bütün bilgileri içeren bir kitap bulun.

-Zihninizdeki o özel ilgi alanınızla ilgili tüm bilgileri hatırlayın.

-Kitaba göz gezdirdikten sonra, onu bulduğunuz yere geri koyun.

Dördüncü Aşama

-Eski anıları hatırlamaya başlayın

-Bunu yaparken kendinizi daha sakin ve rahatlamış hissedeceksiniz.

-Bunu yapmak ayrıca sizi daha mutlu hissettirecek

Beşinci Aşama

Kendinize telkin verin. Transa benzer hal içindeyken, kendinize belli bazı telkinleri tekrar tekrar söyleyin. Örneğin, “istediğim her şeyi hatırlayabilirim…” diyebilirsiniz. Böylelikle, zihninizin hep olumlu düşüncelerle dolmasını sağlayın.

Altıncı Aşama

-Transa benzer durumdan çıkmak için 1’den 5’e doğru yavaş yavaş sayın.

-Bilinç düzeyindeki düşüncelerinizin yenilendiğini ve olumlu şekilde değiştiğini düşünün. Transa benzer bu halden çıktıktan sonra da olumlu düşünmeye devam edin. Unutmayın ki, zayıf bir hafızaya sahip olduğunuza inanırsanız, zihniniz sizi haklı çıkarmak ne gerekiyorsa yapacaktır.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Başka Neler Yapabilirsiniz?

Basit dikkat toplama becerilerini öğrenmeye çalışın. Bazen, dikkat eksikliği de hafızanızın zayıflamasına sebep olabilir. Hafıza oyunları oynayın, bulmaca çözün ya da yapboz oynayın. Zihin egzersizleri yapmak daha keskin bir hafıza için olmazsa olmaz. Endişe ve depresyon yaşıyorsanız, bunları kontrol altına almaya çalışın, çünkü bunlar konsantre olma gücünüzü azaltarak, hafızanızın zayıflamasına sebep olur.

Hafızayı zayıflatan sebeplerin ortadan kaldırmasına rağmen aynı sorunu yaşamaya devam edenler vakit kaybetmeden doktoruna başvurarak ciddi bir tetkikten geçmesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.