Ağrısız Seks Mümkün!

14.06.2014
60
Ağrısız Seks Mümkün!

agrisiz-seks-mumkunCinsel ilişki esnasında ağrı ve acı duyulması nispeten sık yaşanan bir durum… Pek çok kadının sorunu olan ağrılı ve acılı cinsel ilişki yani disparoni, basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor. Bu durum genellikle kadın vajina bölgesinde, kasıklarda, klitoriste ve iç ya da dış dudak kısımlarında ağrı, acı, basınç, yanma ya da yırtılma hissi olarak tarif ediliyor. Hissedilen acı ve ağrının neden olduğu cinsel ilişki (penetrasyon yani penis-vajina ilişkisi) problemi olası diğer cinsel işlev bozuklarına ve çift iletişim zorluklarına yol açabiliyor. 

Uz. Dr. Cem Keçe

Psikoterapist & Psikiyatr

Nasıl Tanı Konuluyor?

Ancak (1) cinsel birleşme sırasında vajinaya girmede zorlanma, (2) vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin ağrı duyma, (3) vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyma ve (4) vajinaya girme girişimi sırasında aşk kaslarını (pelvis tabanı kaslarını) çok germe ya da sıkma durumu, yaklaşık altı aydır, sürekli ya da yineleyici bir biçimde yaşanırsa, kadında ve çift ilişkisinde belirgin bir sıkıntıya neden olursa disparoniden bahsedilebilir.

Tipleri Neler?

Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişir. Disparoniden yakınan kadınlar, ağrı ve acının verdiği korkuyla ağrı beklentisine girebiliyor ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilir. Hatta bazı durumlarda ağrının ve acının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabilir. Disparoni, ‘derin’ ve ‘yüzeyel’, ‘primer’ (yaşam boyu) ve ‘sekonder’ (edinsel), ‘psikolojik nedenli’ ve ‘fiziksel nedenli’ olarak sınıflandırılabilir. Derin disparoni, vajinaya penisin tam olarak girmesinden sonra kasık veya karın bölgelerinde ağrı ve acı hissedilmesi olarak tarif edilir. Rahim, yumurtalık, tüpler ve alt karın bölgesi ile ilişkili önemli hastalıklar derin disparoniye neden olabilir. Yüzeyel disparoni ise vajinanın hemen girişinde veya vajina içerisinde hissedilen ağrı ve acı hissi olarak bilinir. Primer disparoni, kişi cinsel açıdan etkin olduğundan beri varken, sekonder disparoni oldukça olağan bir cinsel işlevsellik evresinden sonra başlar.

Neden Olur?

Herpes simpleks enfeksiyonu (genital uçuk) ya da vajinit gibi vajinal bölgede ya da rahimde gelişen enfeksiyonlar, vajinada, rahimde veya yumurtalıkta gelişen kitle ve tümörler, vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler, endimotriozis yani iç genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar, menopoz döneminde vajinada oluşan kuruluklar, kızlık zarının yapısal olarak sert olması gibi kızlık zarıyla ilgili sorunlar, doğumsal vajina kusurları disparoniye neden olabilir. Bunun dışında psikolojik sorunlar, ön sevişmeye yeteri zaman ayrılmaması ve yeterince hazır olunmadan cinsel ilişkiye girme vajinada tahrişe ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Erkeklerde ise üretra enfeksiyonları ağrılı cinsel ilişki yaşanmasına yol açabilir.

Tedavisi Mümkün…

Örneğin sorun enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi yeterli gelebilir. Yumurtalık kistleri, tümör, endometriozis veya miyom disparoniye neden oluyorsa cerrahi tedavi gerekir. Bazı disparoni vakalarında jinekolog ile cinsel terapistin birlikte vakayı değerlendirmesi ve çalışması önem taşır. Ancak sorunun kaynağı ne olursa olsun, hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın kadının ve çiftin psikolojik destek alması gerekir. Çünkü cinsel ilişkide oluşan ağrı zamanla psikolojiyi bozabiliyor ve çoğu zaman partnerin de cinsel terapiye katılımını gerektirir. Cinsel terapi süresi ise sorunun altında yatan faktörlere bağlı olarak değişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.