Anne Olma Zamanı

Anne Olma Zamanı

Anne olma zamanı kadın için önemlidir. Bebek sahibi olamayan farklı yaş grubundaki çiftlerin başvurdukları son yöntem olan “tüp bebek” tedavisine talep artmaya devam ediyor.

Dr. Engin Enginsu

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Anne olma zamanı kadında stres-modern kent yaşamından dolayı önem kazandı. İnfertiliteye yönelik tüp bebek (kısırlık) tedavisinde 45 yaşın üzerindeki hastalarda yapılan çalışmalar sonuç vermiyor. Uzmanlar çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri geç kalmamaları konusunda uyarıyor:”Erkekler için yaş sınırı yok, ama kadınlarda doğurganlık 37 yaşından sonra azalmaya başlar.”

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları son yöntem olan “tüp bebek” tedavisinde hasta profiline göre gebe kalma şansı değişiklik gösterir. 37 yaş altındaki erkeklerle ilgili ciddi problemlerin görülmediği vakalarda gebelik oranları yaklaşık yüzde 60 iken 40 yaş üzeri kadınlarda bu oran yüzde 5’lere kadar düşmektedir. Bu nedenle gebeliğin başarı ya da başarısızlığını etkileyen faktörleri hasta bazında değerlendirilip çiftleri doğru yönlendirmek gerekir. Ancak tedaviye cevap vermeleri çok zor olduğundan 45 yaş üzerindeki kadınlara tüp bebek uygulaması önerilmiyor.

Kilo Sorunu

Tüp bebek tedavisi çifte göre değişiklik gösterir ve ilk üç denemede hastaların gebe kalma şansı daha fazladır. Üç deneme sonrasında gebe kalan çift sayısı yüzde 85’tir. Beş kez tüp bebek denenmiş ve tedavide gebe kalmaya engel bir durumun gözlenmediği vakalarda gebelik şansı giderek azalır.

Kilo sorunu yaşayan kadınlarda doğurganlık oranı daha düşüktür. Kişiye özel bir kilo sınırı verilmez; fakat gebelik takibi ve doğumlardaki gözlemlere dayanarak kilolu olmanın daha fazla sorun yarattığı bilinmektedir. Gebelikte problem yaşayacağı düşünülen hastalara konuyla ilgili uzman diyetisyenler destek vermelidir.

Tedavi Süreci

Çifte en doğru tedavinin belirlenmesi için ilk tetkiklerin eksiksiz yapılmış olması ve uygulanacak yöntemlerin planlanması çok önemlidir. İlk etapta tedavi 15 günlük bir süreçten oluşur. Bunlar sırasıyla; erkeğe spermiogram (meni testi, semen analizi) yapılması, kadının adetinin ikinci veya üçüncü gününde kanda hormon profili kontrolü, ultrasonografi ve jinekolojik muayenedir. Adetin yedinci ve onuncu günlerinde rahim filminin çekilmesiyle bu süreç tamamlanabilir. Tüm bu veriler değerlendirildikten sonra çifte uygulanacak tedavinin süresi 15 ile 45 gün arasında değişir.

Uygulamanın en önemli aşaması, en az 12 en fazla 30 gün sürecek olan ilaç tedavisi ile hastanın tüp bebek işlemine hazırlanmasıdır. Seçilecek tedavi protokolü kişi bazında değerlendirilmeli ve hasta için en etkili sonuç alınabilecek yöntem seçilmelidir.

Yumurtalar toplanırken ağrı duyulmaz, işlemler ortalama yedi dakika sürdüğü için hastanede yatılması gerekmez. Uygulanan hafif anestezi nedeniyle hasta iki saat kadar yatak istirahatinden sonra evine gönderilir.

Önemli Faktör “Yaş”

Günümüzde tüp bebek tedavilerinin en önemli kısmını laboratuvar çalışmaları oluşturmaktadır. Sperm ve aosit hücresinden embriyo veya blastosist geliştirilmesi için kullanılan özel kültür sıvıları, kaliteli ve sağlıklı embriyoların geliştirilmesini mümkün kılar. Artık rutin hale gelen embriyo dondurma, lazer ile embriyo zarının inceltilmesi, blastosist gelişimi ve transferi, in vitro matürasyon gibi teknikler gebelik oranlarının yükselmesindeki en önemli faktördür.

Tedavi süresi kadınlarda uygulanan hormon tedavisine bağlı olarak değişkenlik gösterir. 37 yaşın altındaki kadınlarda başarısızlıkla sonuçlanan gebeliklerde en az iki, 37 yaş üzerindeki kadınlarda ise bir ay tedaviye ara verilmelidir.

Başarılı sonuç elde etmek için destekleyici bir yöntem olarak tercih edilen akapunktur sayesinde kan akışı düzenlenerek hasta psikolojik açıdan rahatlatılır; bu da kişinin gebelik şansını artırır. Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarda tıbbi literatüre de girmeye başlayan üç önemli yöntem; psikolojik destek tedavisi, akapunktur ve yogadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.