Bağışıklık için 10 Besin

Bağışıklık için 10 Besin

Sağlıklı beslenme bazı dönemlerde bağışıklığın güçlendirilerek vücut direncinin artırılması büyük önem taşır. Sonbaharda kalabalık-kapalı mekanlarda virüslerin kolayca bulaşması, havadaki ani ısı değişiklikleri sonucu pek çok kişi soğuk algınlığı, grip başta olmak üzere hastalıklarla mücadele eder. 

Beslenme-Diyet Uzm. Nilay Kayım

Bazı besinler vücut direncini artırmada içerdikleri vitamin, mineral, antioksidan maddelerle daha da ön plana çıkar. Hastalıkların arttığı sonbahar döneminde bu gıdaların sıklıkla tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak bazı açılardan bu besinleri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Yeterli su tüketimi, fiziksel olarak aktif kalmak da bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden mutlaka günlük yaşam alışkanlıkları arasına eklenmelidir.

  1. Mandalina

Mandalina; C vitamini ve antioksidanlardan zengin içeriğiyle bağışıklık sistemini virüs, bakterilerden korumaya yardımcı olurken, vücutta stres yaratan maddeleri azaltarak da hastalıklara karşı koruma sağlar. Ancak asidik olması ve şeker içeriği nedeniyle mide hastalıkları ya da diyabeti olanlar dikkatli tüketmelidir. Mandalinayı suyunu sıkmak yerine posasıyla tüketmek gerekir.

  1. Kabak çekirdeği

Zengin vitamin-mineral içeriğiyle hastalıklardan korunmaya katkı sağlayan kabak çekirdeği, içerisinde doğal olarak bulunan triptofan, yüksek magnezyum sayesinde de uyku kalitesini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Ara öğün olarak ya da salatalara ekleyerek de tüketilebilecek kabak çekirdeğini yüksek kalori içerdiğinden dolayı aşırı tüketmemek gerekir.

  1. Kefir

Protein, kalsiyum, magnezyum, B12 gibi önemli besin öğelerinden zengin olan kefir, bağırsak ve bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklardan korur. Her gün 1 bardak kefir tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirilebilir. Meyveli kefirler şeker içerdikleri için tüketilmemelidir. Kefir içmekte zorlananlar evdeki meyve ile blenderden geçirerek tüketebilir.

  1. Pırasa

Pırasa düşük kalori içermesine karşı bağışıklığı güçlendirici zengin vitamin-mineralleriyle hastalıklardan korunmada önemli fayda sağlar. Ancak zengin K vitamini içeriği sebebiyle kan sulandırıcı kullananlar tüketimini sınırlandırmalıdır.

  1. Balık

Balık, vücutta iltihabi duruma neden olan maddelerin üretimini engelleyerek bağışıklık sistemini destekleyen omega-3 açısından son derece zengindir. Yetişkin bireylerin haftada 2-3 kez 250- 350 gram balık tüketmesi önerilmektedir. Ancak yüksek civa içeriği olan balıklardan kaçınılmalıdır. Böbrek hastaları balık tüketimi konusunda doktor ve diyetisyenine danışmalıdır.

  1. Yulaf

Yulafta bulunan lifler ve özellikle beta glukan, bağışıklık sistemini uyararak hastalıklara karşı koruma sağlar. İçerdiği zengin mineraller vücutta antioksidan etki oluşmasına yardımcı olurken, ferulik asit içeriği virüsün yapışma ve geçişini engelleyerek antiviral etki oluşturmaktadır. Yulafı kahvaltı ve ara öğününe ekleyebilir, yulaf unu şeklinde tariflerde kullanılabilir.

  1. Ispanak

Düşük kalorisine karşı tam bir vitamin-mineral deposu olan ıspanak bağışıklığı güçlendirirken kilo kontrolü de sağlar. Ancak yüksek oksalat içeriği sebebiyle böbrek taşı olan, yüksek K vitamini içeriği sebebiyle kan sulandırıcı ilaç kullananlar tüketimini sınırlandırmalıdır.

  1. Yeşil Mercimek

Zengin lif içeriğiyle antibakteriyel özellik gösteren yeşil mercimek tam bir antioksidan deposudur. Bitkisel protein açışından da çok iyi bir kaynaktır. Ancak fazla miktarda tüketimi gaz problemi yaratabildiğinden özellikle sindirim problemi olanlar için suda bekletebilir, pişirme tamamlanırken kimyon baharatı ekleyebilir.

  1. Zencefil

Yapılan çalışmalarda; zencefilin solunum sistemiyle ilgili hastalıklara sebep olan bazı virüslerle savaştığı gösterilmiştir. Bulantıyı azaltıp, sindirimi rahatlatan zencefil taze olarak çay, çorba ve yemeklere eklenebilir. Ancak 5 gramın üzeri yan etki oluşturmaktadır. Hamileler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, safra kesesi hastalığı olanlar uzmana danışmalıdır.

  1. Yeşil çay

Yeşil çay, güçlü antioksidan içeriğiyle vücut hücrelerini zararlı maddelere karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün 1 fincan yeşil çay tüketmek bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak kafein hassasiyet veya hipertansiyonu olanlar yeşil çay tüketmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.