Başarı ve Ödül Sever İsim : Onur İliman

11.12.2020
3.246
Başarı ve Ödül Sever İsim : Onur İliman

Çeyrek yıldır gerek sanat gerekse Türk televizyon dünyasının en başarılı programlarının Genel Koordinatörlüğünü üstlenen Onur İliman, yapımcı olarak masanın diğer tarafına geçti. Bugünlerde farklı ve iyi projelerin program yapımcısı olarak soluksuz çalışan Onur İliman hikayesini sıcak-samimi sohbetle okurlarımıza ulaşması için bize anlattı.

Röportaj: Nilay AKGÜN

Nişantaşı Kız Lisesi son sınıfta üniversite sınavına hazırlanmak için haftasonları gittiği dershanede sınıf arkadaşı onun hayatını değiştirdi. Özel radyoların açıldığı dönemde Radyo Cat’te program yapan arkadaşına ‘Birlikte bol sohbetli ve şarkılı program yapalım’ dedi ve mikrofon başına geçti.

“Beş ayda radyo dünyasında herkesi tanıdım”

Onur İliman o günlere ait anılarını anlatırken gözleri ışıldıyor: “Şişli’de giriş katta küçük bir apartman dairesinde, küçük bir mixer- bir kaç cd ve md ile program yapmaya başladık. O dönem gelen faksları okuyup, istek parçaları çalıyorduk. Faks geldikçe coştuğumuz, coştukça sohbetin doruğuna ulaştığımız  radyomuzun bazı semtlerde  frekansı çekmiyordu. Annem ve  abime ‘Ben radyoda program yapıyorum dinleyin’ dedim. Canlarım bizi dinlemek için evden walkman ile çıkıp sesimizi duyana kadar Mecidiyeköy’den Şişli’ye kadar yürüyerek radyonun önüne gelmiş. O zaman cep telefonu da yok, ‘nasıl buldunuz radyoyu, kapının önüne kadar nasıl geldiniz?’… Ama sonunda bizi dinlediler J … O döneme ait unutacağım en kıymetli anımdır.

Sonrasında Zincirlikuyu’da o dönem Günaydın Gazetesi’ne bağlı Günaydın FM ve Balins FM’de sabah programı sundum. En son Radyo Tatlıses’te program yaparken o dönemin en güçlü müzik firmalarından biri olan Ulus Müzik’in radyodan sorumlu basın halkla ilişkiler için bir kişi aradığını duydum.

Can dostum Nur Viral aracılığıyla işe girdim. Rahmetli Müslüm Gürses, rahmetli İbrahim Erkal, Doğuş, Zara, Gökhan Tepe, Pınar Dilşeker, Orhan Hakalmaz , Zeynep, Tayfun, Yudum gibi çok değerli sanatçıların radyo PR işlerini üstlendim. Zaman içinde radyolar da artık beni kesmiyordu.”

“Oturmak bana göre değil”

Televizyon dünyasıyla ilk tanışması 2002 yılında ‘Esra Ceyhan’la A’dan Z’ ye programına sanatçı Doğuş’u konuk götürmesi ile oldu. ‘Ben artık televizyon dünyasına geçiş yapmak istiyorum’ derken programın sunucusu Esra Ceyhan  İliman’a konuk  koordinatörlüğünü  teklif etti. İliman televizyon dünyasında açılan yeni sayfasını şöyle anlattı: “Esra Ceyhan’la A’dan Z’ye programının sanatçı konuklarını ben davet ediyordum ve  birlikte sekiz yıl ATV’de çok başarılı yayınlara imza attık.

Bu süre içinde ATV’de yayınlanan Kenan Işık’ın sunduğu “Kelimenin Gücü” programının ünlü konuklarını da ayarlıyordum. Ardından Show TV’de sabahları canlı yayınlanan ‘Seda Sayan Show’, ‘Saba Tümer’le Bugün’,  ‘Çağla ile Alişan’ın birlikte sunduğu “Her Şey Dahil” , ‘Evrim Akın ile Ev Kuşu’ gibi izlenirliği yüksek olan programların sanatçı konuklarını organize ediyordum. Show Tv’nin kardeş kanalı Bloomberght TV’de ‘Doğa Rutkay ile Herşey Bu Masa’ da programının yapımcılığını üstlendim. 2018 yılında Fox Tv’de Çağla Şikel’in sunduğu ki hala devam ediyor; ‘Çağla ile Yeni Bir Gün’ programının genel koordinatörlüğünü yaparken, canlı yayınlara birlikte imza attığım 18 yıllık  dostum Alper Ateş ile “Ben Bilirim” adlı yarışma programını 360TV’ye götürdük. Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Altuğ Demirel yarışmamıza inandı ve kanalın kapılarını ardına kadar açtı. Bugün ödülünün ne olduğunu bilmeden 60 bin başvurusu olan“doktor, mühendis, öğretmen, avukat, mimar, bankacı, pilot,  eczacı, yazar ” vb. gibi çok değerli meslek sahibi misafirlerimizin bir araya gelip dostluk kurduğu, okula başlamamış ama harfleri “Ben Bilirim” sayesinde öğrenmiş minik izleyicilerimizle hafta içi her gün 360 ekranında buluşuyoruz.

Sloganımız “Eğlenirken, öğreten yarışma programı”…

‘Bugünün yıldızları ile birlikte büyüdük’

“Seyircilerin alkışlarıyla taçlanan başarılı işleri inanarak yaptık”… Başarıya ancak ekiple birlikte ulaşılacağını özellikle belirten İliman, “Doğru insanlarla doğru zamanda güçlerimizi birleştirdik. Onlar ekran önünde biz ekran arkasında başarılı olduk.Halkın oylaması ile ödüller aldık. Başarı ekip ruhu ile kazanılır.

Bizim ekibimizde eleştiri kırıcı, kişinin arkasından yapılmaz, sorunlar halı altına atılmadan temizlenir. Öncesinde zorlansak da ikinci ay başarı odaklı ekip ruhu oluşur. Hiçbir zaman ‘ben’ demedim… Tek başına değil ekiple başarılı olunur” dedi.

“İlahi adalete inanıyorum”

İliman çeyrek yıllık iş ahlakını şu cümleler özetledi: “İçinde bulunduğum iş dünyası mayın tarlası gibi bile olsa da hep omurgalı davrandım ve bu bana asla zarar vermedi. Gün sonunda evime gelip, başımı yastığa koyduğumda vicdanım rahat uyuyorum. Çünkü ilahi adalete inanıyorum”.

“Bugünkü başarımın mimarları annem ve abim”

Ailesi özellikle de annesi Onur İliman için çok ama çok özel. İliman:“Radyoya başladığım dönemler para kazanamazken abim Tolga “Git burası senin için okul, işi öğrenmen, tecrübe edinmen için çalışman şart; para önemli değil” diyerek destekledi. Radyodan eve geldiğimde elinde kağıt “burada  böyle konuşmamalıydın, şu şarkıdan önce şunu söyleseydin” gibi notlar yazıp elime tutuştururdu.Annem de babam da hep yanımda oldu. Benim için her şey bir yana ailem bir yana” dedikten sonra kendisine son sorumuz: “ Aileni çok seviyorsun koruyup kolluyorsun ilgileniyorsun. Senin hayatında böyle gerçek sevgi, aşk var mı?

Cevabı:  AH KEŞKEEEE

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.