Gelecek İçin Dijital Dönüşüm ŞART

12.07.2022
304
Gelecek İçin Dijital Dönüşüm ŞART

Metaverse Danışmanı Dr. Koray Altıntaş: ‘Gelecek İçin Dijital Dönüşüm ŞART!’ Son derece hızlı gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerine bağlı olarak değişen toplumsal ihtiyaçları ele aldığımızda dijital dönüşümün bir alternatif olmaktan çıkıp bir gereklilik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

————

Dr. Koray Altıntaş’ın, Metaverse hakkında verdiği bilgiler bugün için hayal gücünü zorluyor olsa bile geleceğin dünyasına açılan kapı.

Metaverse Danışmanı Dr. Koray Altıntaş, “Türkiye’nin dijital dönüşüm endeksi verilerine baktığımızda gerek özel sektörün gerek kamunun metaverse konusunda her yıl daha çok yol aldığını net bir şekilde görebiliyoruz” diyerek sanal alemde emin adımlarla ilerlediğimizi belirtiyor. Ve sözlerine şöyle devam ediyor…

Metaverse, üç boyutlu dünya versiyonudur…

Bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik vizyonun güçlendirilmesi, girişimci ekosisteminin geliştirilmesi, altyapı yatırımlarının hızlandırılması ve nitelikli iş gücü kaynağının geliştirilmesi ile ülkemizin bu alanda çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Birden fazla sanal dünyayı bir araya getiren Metaverse, çevrimiçi ve üç boyutlu bir dünya konseptidir. Çevrimiçi olması her zaman internete bağlı olmak anlamında kullanılır. Üç boyutlu olması ise sanal ya da artırılmış gerçeklik gibi kavramları barındırması anlamına gelmektedir. Nasıl ki internetin içerisinde tek bir tarayıcı ile farklı web sitelerine erişim sağlayabiliyorsak, Metaverse ile de birbirinden farklı üç boyutlu gerçeklik içeren platformlara bağlanabileceğiz.

Diğer bir deyişle, Metaverse aslında sizin internetin içinde bulunduğunuz bir versiyonudur. Sizin, bu üç boyutlu dünyalarda çalışmanıza, aktivitelerinizi gerçekleştirmenize ve sosyalleşmenize imkân tanıyacaktır. Bu yeni evrende bulunabilmek, farklı kişiler ile iletişimde olabilmek ve sanal olarak topluluk oluşturmak için dijital ikizler diğer bir deyişle avatarlara ihtiyaç bulunmaktadır. Avatarlar, kişilerin kendilerini Metaverse içerisinde temsil etmek amacıyla yarattıkları internetteki üç boyutlu yansımalarıdır.

Dijital dünyada, merkeziyetsiz çözüm…

Metaverse kendi içerisinde ekonomiye sahip olacağı için, dijital dünyalarda mülkiyet hakkını ispat edebilecek, merkeziyetsiz çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada devreye blokzincir teknolojisi girmektedir. Blokzincir teknolojisi ile beraber metaverse üzerinde kripto paralar kullanılmak suretiyle ekonomi oluşturulabilecek, NFT’leri kullanarak ise mülkiyet problemi ortadan kaldırılacaktır. NFT’ler blokzincir üzerinde oluşturulmuş merkeziyetsiz, benzersiz ve transfer edilebilen dijital sertifikalardır. Bu dijital sertifikalar kişilerin ilgili dijital varlığa sahip olduğunu belgelemektedir. Bu sayede kişiler dijital varlıklarını kendi oluşturdukları cüzdanlarda saklayabilir, takas edebilir veya teminat göstermek gibi farklı finansal araçlar için kullanabilir.

Daha yaratıcı yollar Metaverse’ü çekici kılıyor…

Metaverse, tüketiciler olarak talep ettiğimiz hizmetlere doğal bir yanıt gibi görünüyor. Gelişmiş eğlence deneyimleri, yepyeni ve cezbedici alışveriş olanakları, paramıza kolay erişim, merkeziyetsiz mülkiyet olanakları ve kendimizi çevrimiçi ortamda temsil edebileceğimiz daha yaratıcı yollar Metaverse’ü ilgi çekici hale getiriyor. Düşünün ki sanal gerçeklik gözlüklerinizi takıp evinizin oturma odasından arkadaşlarınızla buluşup online alışveriş mağazalarının üç boyutlu ortamlarında alışveriş yapabiliyorsunuz ya da birlikte her zaman gitmek istediğiniz bir keşif seyahatine çıkabiliyorsunuz. Evinizde pijamanızla otururken avatarınıza takım elbiseyle sunum yaptırabiliyor ya da işinizi sanal dünyalara taşıyıp yenilikçi teknolojilerden yararlanarak katma değer sağlayabiliyorsunuz. Bana kalırsa tüm bu unsurlar ileride Metaverse içerisinde olmamayı zorlaştırıyor. Kişilerin Metaverse’de geçirdikleri vaktin artmasıyla Metaverse’de pazarlama faaliyetleri artacak, aynen sosyal medyada tanık olduğumuz sosyal medya uzmanları gibi yeni bir iş kolu oluşacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.