Bel-Boyun Ağrılarında Mevsim Etkisi

Bel-Boyun Ağrılarında Mevsim Etkisi

Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı ve grip kadar bel, boyun ağrıları ile ilgili yakınmalar da artar. Terleme ile vücutta dengesi bozulan kalsiyum-minarel dengesi sonucu kas spazmları oluşur.

Op. Dr. Evren Fehmi Atay

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Mevsim geçişlerinde özellikle terleme ile bel-boyun ağrılarında artış meydana gelir. Bu dönemde vücutta bazı mineraller hızla tüketilirken bazıları koruma altına alınır. Dolayısıyla vücutta kalsiyum ve magnezyum dengesizlikleri kas spazmlarına neden olabilir.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin önemi

Kış uykusu dürtüsü insanlar da dahil olmak üzere tüm canlılarda bulunur. Vücut eylül ayından itibaren kış uykusuna girme hazırlığı yaparak tüketimini minimum düzeye indirir. Mayıs ayından itibarense vücudun uyanma ve kışa hazırlık süreci başlar. Yani metabolizmanın mevsimsel harekete uyum sağlaması nedeniyle vücut deposunda elektrolit-element dengesizlikleri oluşur. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde sırt-boyun ağrılarıyla birlikte vücudun belli noktalarında tutulmalar görülebilir. Ayrıca derin uykularda bacaklara kramp girme şikayetlerinde de artış yaşanır.

Mevsim geçişlerinde eklem-kas ağrıları yaşamamak için düzgün-dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Mevsim geçişlerinde sık sık kramplarla mücadele etmemek için yaş, vücut yapısı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak düzenli şekilde spor yapmak önemlidir. Ancak spor aktivitelerini abartmamaya özen gösterilmelidir. Vücudu zorlamadan, yaş-günlük yaşama uyum sağlayan spor faaliyetlerine yönelmek önerilir. Mevsim geçişlerinde eklem-kas ağrılarına maruz kalmamak için vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum, magnezyum, B vitamini ve D vitamini takviyesi de son derece önemlidir. Güneş görme şansı azsa yani doğal yollarla D vitamini alınmıyorsa takviye alınabilir. Bunun yanı sıra beslenmede C vitamini ve bol miktarda su içmeye de özen gösterilmelidir. Özellikle yaz mevsimiyle birlikte terlemenin artması vücudun su kaybetmesine yol açar. Bu suyu vücuda geri kazandırmak için gün içinde bol miktarda sıvı tüketmek gerekir.

72 saatten uzun süren ağrılara dikkat!

Kas-eklem ağrısının hastalık olarak nitelendirilebilmesi için 72 saat boyunca ağrının devam etmesi gerekir. Ağrı geçmediğinde doktor kontrolü gerekir. Sabah uyandığında bel, sırt veya boyun ağrıyorsa birkaç saat içinde bu geçiyorsa muhtemelen yatış pozisyonu veya ağır eşya taşımaktan kaynaklı olabilir. Sabah uyandığında baş ağrısı ya da her araba yolculuğu sonrası bel ağrısı yani tekrarlıyorsa kontrol gerekir.

Soğuk algınlığıyla birlikte vücutta oluşan kırgınlık, halsizlik, kas-eklem ağrıları için endişelenmemek gerekir. Bu tip ağrılar hastalığın sona ermesiyle geçer. Ancak hastalık bittiği halde eklem ağrıları devam ediyorsa farklı sorun olabilir. Bu durumda da alanında uzman bir hekime görmesi faydalı olur.

Hangi takviyeler kullanılmalı?

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin-mineralleri karşılayabilmek için doğal-dengeli beslenmek gerekir. Doğal-dengeli beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda ek gıda takviyelerine başvurulabilir.

Yeteri kadar D vitamini, kalsiyum ve magnezyum almak çok önemlidir. Ancak alınan her kalsiyum kemik gelişimini etkilemez. Nitekim hastanın yaşı-sahip olduğu hastalıklar da bu konuda büyük rol üstlenir. Örneğin; menopoz döneminin ardından oral yolla alınan kalsiyum takviyesi kemik gelişimine doğrudan katkı sağlayamaz. Menopozdan sonra östrojen hormonun azalmasıyla birlikte kalsiyumun kemik üzerindeki etkisi de düşer. Bu nedenle menopoz atlatan kadınlar için farklı destek takviyeleri gerekebilir. Buna kadın doğum uzmanı, ortopedist ve fizik tedavi uzmanı ortak bir şekilde karar verir. Hastalar kendi kendilerine takviye gıda kullanmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.