Omıcron Türkiye’de Yayılıyor

Omıcron Türkiye’de Yayılıyor

Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden Omicron varyantının Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlaması hekimleri endişelendiriyor. Mevcut aşıların etkinliği deltaya göre düşük, tam doz aşılılarda bile hastalığı hafif semptomlarla geçirip, çevrelerine bulaştırıyor. Bu nedenle mutlaka ek doz aşıları yapılması ve maske kullanımı da ilk günkü gibi önem taşıyor.

Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu

Solunum Derneği TÜSAD

İnfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de kalabalık illerde görülen Covid-19 vakalarının yüzde 10’undan fazlasının Omicron varyantı kaynaklı olduğunu açıkladı.

Omicron varyantı dünya genelinde ve Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Avrupa’da 53 ülkesinin en az 28’inde Omicron varyantı tespit edildi. Birkaç hafta içinde İngiltere, İtalya ve Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hâkim varyant olması bekleniyor. Dünya çapında Omicron’a bağlı ölüm oranlarında artışa neden olduğu bildirilmedi ancak vaka sayısında hızla artış olursa sağlık sisteminde yetersizlik yaşanabileceğinden endişe ediliyor. Avrupa ülkelerinde COVID-19 önlemleri tekrar artırılmaya başlandı. Okullarda yılbaşı tatilinin uzatılması, açık havada maske takılması ve açık havadakiler de dahil, pek çok ülkedeki yılbaşı kutlamalarının iptal edilmesi gibi kararlar alındı. Ocak ayında hızlı vaka sayısı artışıyla birlikte sağlık sisteminde zorluklar yaşanmasından endişe ediliyor.

Omıcron 40 kat daha hızlı

Delta varyantından 40 kez daha hızlı Omicron’un kapalı alanlarda bulaşı çok daha kolay ve hızlı oluyor. Mevcut aşıların etkinliği deltaya göre biraz daha düşük bu nedenle tam doz aşılılarda bile hastalığı hafif semptomlarla geçirip, çevrelerine bulaştırabiliyor. Bu nedenle tam doz aşı yaptırmak ve aşılı da olsak önlemlere uyum çok önemli. Yeni bir yayında Sinovac gibi atenüe aşıların, mRNA aşılarıyla karşılaştırıldığında etkinliğinin düşük olduğu gösterildi. Özelikle önceden Sinovac olanların ek dozlarda Omicron’a karşı mRNA aşıları ile aşılanmaları çok önemli. Ülkemizde 3. doz aşılama 3 ay sonra yapılabilir, ek doz aşılar mutlaka yapılmalı ve kapalı alanlarda maske kullanımına dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.