Bellek Güçlendirme Önerileri

16.02.2024
593
Bellek Güçlendirme Önerileri

Uzmanlar, dikkat süresini uzatmakla ilgili her türlü eylemin bellek geliştireceğini ifade ederken, günde 10 dakika sesli kitap okumayı öneriyor.

Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu

Dikkat oyunları, strateji oyunları dikkat süresini artıracağı için bellek performansında da yükselme olur.

Bellek geçmişi, geleceği ve şimdiyi içinde barındıran bir kavramdır. Dikkat süresini uzatmakla ilgili her türlü eylem belleği geliştirir; bunlardan biri de sesli kitap okumak olabilir. Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun.

Hafıza güçlendiren ilaçlar var mı?

Hafıza güçlendiren ilaçlar vardır. Çünkü beyinde asetilkolin adı verilen kimyasal madde vardır. Nöronların arasında bol bol bulunur. Beyin, beden, kaslarda ciddi anlamda sürekli yıkılıp yeniden yapılan ve iletişim aracı olarak kullanılan kimyasaldır. Kolajenik sistemi aktive eden ilaçlar vardır.

İşlenmiş gıdalardan uzak durulan bir beslenme sistemi belleği koruyor

Besinler kardiyovasküler ve otonom sinir sistemini etkileyerek bellek-dikkat üzerinde etki sağlar. Bütün vücuttaki damar siteminin çalışması için kardiyovasküler sistemi, önemlidir. Protein ve sebze yönünden zengin, yeterli karbonhidrat miktarının alındığı takdirde, işlenmiş gıdalardan uzak durulan beslenme sistemi ile yürüyüş yeterli olacaktır.

Beyincik küçülmesi nedir? 

Önemi sonradan anlaşılan beyincik küçülmesi alkolle ilgilidir. Önceden sadece dengeyle ilgili olduğu söylenirken artık ciddi anlamda karar verme, muhakeme yeteneği, dilin kullanılması gibi birçok alanda ince ayar yapan kalite kontrol merkezi olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla korunması gereken beyin bölgesidir. MR görüntülemesinde beyincik dokusundaki küçülmeler görünür.

Demanstan korunmak için sağlıklı uyku şart 

Demanstan korunmak için 5 temel psikolojik iyi oluş faktörü; sağlıklı uyku, beslenme, fiziksel egzersiz, sosyallik ve zihinsel egzersizdir.

“5 HTP” de doktor kontrolünde kullanılmalı

Son dönemde gündemde olan ve kişiler tarafından kullanılan “5 HTP” takviyesi serotoninin ham maddesidir. Beyine kendi içinde kullandığı bir kimyasalı üretmek için ham madde sağlar. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü serotonin ham maddesi eksik olduğunda duygu durum bozuklukları, depresyon, anksiyete gibi şeyler yaşanabileceği gibi ham madde olmasına rağmen bunu dönüştürmekte problem yaşayan beyin olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.