Çocuğu Engellemeyin

Çocuğu Engellemeyin

Çocuğu engellemeyin. Eğer sürekli bilgisayar başında ise eğitim hayatı kötü diye düşünen anne babalar çocuklarına kötülük yapar. Bilgisayar başından kalkmayan çocuğunuz geleceğin Mark Zuckerberg’i, Steve Jobs’ı olabilecekken, kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu istemediği bir iş yapmak zorunda kalabilir.

Gülşah Şam Orhan
Klinik Psikolog

Çocuğu engellemek içindeki karakterlerin ortaya çıkmasını önler. Bazı anne ve babalar çocuklarını yanlış yorumluyor. Bu hata gelecekte sorunlu bireyler ve sorunlu bir topluma neden olabiliyor. Erkek çocuk sahipleri ‘çocuğum sürekli bilgisayar başında, sürekli top oynuyor, derslerine önem vermiyor, hayvanlara aşırı ilgi gösteriyor’ diye şikâyet eder. Kız çocuğuna sahip aileler ise; bebeklerinin saçlarına değişik şekiller veriyor, anlamsız resimler yapıyor, içine kapanık veya tam tersi çok konuşuyor’ diyerek yakınır. Bize eğitim koçluğu kapsamında başvuruda bulunan ailelerin özellikle pek çoğu, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarının altında yatan sebeplerin bunlar olduğunu düşünürler. Bu davranışlarından kurtulan çocuğun derslerinde çok başarılı olabileceği fikrine kapılırlar. Oysa her birey ruhunu beslemek adına, yeteneklerinin icrasına yönelik bir çizgide yürümeyi tercih eder.

Bırakın Kendi Çizgisinde Yürüsün

Çocuğunuzun bu gibi alışkanlıkları varsa, bunların onu başarısızlığa sürükleyeceğinden korkmayın. Toplumda her birey doktor, mühendis, avukat, siyasetçi olsaydı, diğer gereksinimlerimiz düşünüldüğünde sosyal yaşam diye bir şey olmazdı. Dolayısıyla çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en  büyük iyiliktir.

Bilgisayar Başından Kalkmıyor mu?

Bilgisayar başından kalkmayan çocuğunuz geleceğin Mark Zuckerberg’i (Facebook), Steve Jobs’u (Apple) olabilecekken, kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu bir istemediği işi yapmaya ‘mecbur’ kalabilir.

Peki Ne Yapmalı?

Günlük bilgisayar başında geçirilen süre 2 saatten fazla ise bilgisayarı ortak kullanım alanına çekmek ve aile içi bilgisayar saatleri düzenlemek gerekir. Bilgisayar salonda herkesin bulunduğu bir yerde bulunmalı, herkes kullanmalı.

Çocukları top oynamaktan vazgeçmeyen aileler, emin olun Lionel Messi de çocuğunuz gibiydi. Ve şimdi bir dünya starı. Çocuğunuzu bu yetenekten alıkoymayın. Sürekli bebek elbiseleri üreten kız çocuk anneleri çocuğunuzun ilerde bir ‘Coco Channel’ olması sizi ne kadar mutlu ederdi, bir düşünün. Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleri şeklinde çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli.

Önce Yeteneklerini Tespit Ediyoruz

Çocuklarına doğru eğitim vermek isteyen ailelerin destek alması gerekir. Eğitim koçluğu kapsamında çocuklara ilk aşamada bir takım testler yapılır ve uygulamalarla yetenekleri tespit edilir. Daha sonra çocuklara yetenek ve zekâ tipine uygun bir meslek ve eğitim hayatı portföyü oluşturulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.