Doğum Sonrası Depresyon

17.10.2012
44
Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon,depresyon,anne,hamilelik,gebelik,Aysun Genç Dişcigil,annelik,kadin sagligi,kadin,psikoloji,dsd,huzun,stres,yorgunluk,istahsizlik,intihar,tedavisiAnnelik duygusu, kadın psikolojisindeki temel duygulardan biridir ve yeni anne olan kadın, çeşitli nedenlerle farklı duygular yaşar. Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olaydır, ancak anne olmanın getirdiği değişikliklere uyum sağlamak zaman alabilir.

Dr. Aysun Genç Dişcigil

Psikiyatri Uzmanı

Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde psikiyatrik hastalıklar açısından risk altındadır. En sık görülen doğum sonrası psikiyatrik hastalık depresyondur. Doğum yapan her 10 kadından birinde doğum sonrası depresyonunun ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

DSD Belirtileri şunlardır;

–          Şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, duygusal küntlük ya da duyarsızlık

–          Aile, arkadaş ya da keyif veren etkinliklerden uzak durma

–          Sürekli yorgunluk, uykuya dalma bozukluğu

–          Aşırı yeme ya da iştah kaybı

–          Başarısızlık ye da yetersizlik duygusu

–          Bebekle ilgili kaygı duyma

–          Bebeğe ilgi duymama konusunda yoğun kaygı

–          İntihar düşünceleri

–          Bebeğe zarar verme korkusu

Bazı durumlar DSD için risk yaratmaktadır;

–          Daha önce depresyon yaşamış olmak

–          Gebelik ve doğum sürecinin travmatik geçmesi

–          Eşle ilgili sorunların varlığı

–          Kısıtlı sosyal destek

DSD demek için depresyon belirtilerinin doğum sonrası ilk 4 haftada ortaya çıkması gerekmekle birlikte, bazı kadınlarda belirtiler haftalar ya da aylar sonra, daha sinsi bir şekilde başlar.

Yeni anne olan kadın neyin normal olduğunu ve ne beklemeleri gerektiğini bilmeyebilir. Bu yüzden anneler DSD yaşadığını anlamakta zorlanır, sorunun kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler. Bu durumun kendi eksikliğinden olduğunu düşünen kadın, utanıp, başkalarından saklamaya çalışır.

Oysa DSD ne kadar erken anlaşılırsa, anne için o kadar iyi olacaktır. Çünkü DSD tedavi yöntemleri etkilidir.

Doğum yapan annenin ve yakınlarının depresyon açısından bilgi sahibi olmaları çok önemlidir. Çünkü bu konuda bilgi sahibi olan kişi, sorunu fark edince profesyonel yardım almakta hızlı davranacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.