Düğün Stresi Yönetimi

01.09.2013
122
Düğün Stresi Yönetimi

Düğün öncesi hazırlıklar bazen stres nedeniyle yoğun yaşanabilir. Fikir ayrılıkları, ailelerin tanıştırılması çiftlerin stres dolu günler yaşamasına neden oluyor.

Uzm. Dr. Aylin Sezer

Psikolog

Düğün hazırlığı sürecinde yaşanan stres çiftleri psikolojik olarak yorabiliyor. Evlilik kararı ve hazırlık süreci mutlu bir amaç için olsa da, önemli bir değişiklik içerdiği için insan beyni tarafından ruhsal bir stres olarak algılanıyor.

Düğün, ailelerin tanışması, yeni bir ev kurmak gibi fiziksel ve sosyal hazırlıklara, kişinin kendisini evli bir kişi olarak tanımlamaya başlayacağı ruhsal hazırlığın yükü de ekleniyor. Evlilik nişanlı çiftleri ve katkıda bulunacaklarsa ailelerini hem maddi hem de manevi olarak zorlayan bir süreçtir. Evlenecek çiftin farklı planları ve  ailelerin istek ve beklentileri gerginliklere neden olabilir. Yeni ev kurma döneminde ailelerinin istekleriyle ters düşen çiftler zorluklar yaşarken benzer sıkıntılar ailerin tanışması sürecinde de ortaya çıkıyor. Gelin veya damat adayının aile tarafından onaylanmaması, ailelerin birbirleriyle anlaşamamaları, yaşamlarını birleştirme kararı almış genç çifti oldukça zorlayıp, bu süreçte yoğun gerginlikler yaşamalarına sebep olabiliyor.

 Ailelere Karşı Kararlı Olmak Önemli

Evlilik, doğup büyüdükleri ailelerden çıkıp, kendi ailelerini kurma kararı. Bu sebeple, yeni hayatlarının sorumluluğunu almaya hazır olup, ailelere de bunu gösterebilmek önemli. Çift, ortak bir karar alıp, bu kararlarından emin olduklarını gösterdiklerinde, ailelerin de yaklaşımları daha az ısrarcı olacaktır.

 Evlilik Stresi ile Baş Etme Yolları

  • Yaşanan stresin kaynağını doğru tahlil edin
  • Kendinize stres yaratan durum, nasıl bu noktaya geldi, neler değiştirilebilir, neyi farklı yapmak stresi azaltır gibi sorular sorun ve çözüm aramaya çalışın
  • Bu süreci daha az stresli geçirmek için birbirinizi dinleyin
  • Esnek olun
  • Ortaya çıkan problemleri kavramaya ve çözmeye çalışın
 • Yapılacak işlerde zamanlamayı ve görev dağılımını iyi yapın
 • Tek bir işe odaklanın
 • Hataları kabul etmeye ve en önemlisi sakin kalmaya çalışın
 • Vakit buldukça kısa yürüyüşler yapın, mümkünse açık havada gezin, nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.