Dünyaya Çocuk Yetiştiren Kurum

31.05.2017
4.405
Dünyaya Çocuk Yetiştiren Kurum

Eğitim alanındaki başarısı ve izlediği felsefe ile 57 yıl içinde bir marka haline geline Kültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Lale Akıngüç dünyaya çocuk yetiştiren bir kurum olduklarını söyledi. Kurumlarında üçüncü nesli okutan, Türkiye ve dünyanın her yerinde eğitim verdikleri öğrencileri olduğunu söyleyen Akıngüç,“ Anaokulundan – Üniversiteye her kademede eğitimi içeren bir zinciriz. Her zaman öğrencilerimizin hizmetinde olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Haber- Röportaj: Nilay Akgün

Fotoğraf: Semih Gürmen

Kültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Lale Akıngüç ile Sağlık&Yaşam Dergisi olarak; kaliteli ve nitelikli eğitim nasıl olmalı, dünden bugüne eğitim alanında neler-nasıl değişti, izledikleri felsefe nedir konularında doyurucu bir röportaj yaptık. İşte röportajımızın detayları…

57 yıldır hizmet veren bir kurumun yönetiminde genç yaşta görev aldınız. İlk gün neler hissettiniz, geçen süre içinde değişen düşünceleriniz oldu mu?

Kültür Eğitim Kurumlarında yöneticiliğe, öğretmenlikten sonra geçtim.

İlk yıllarımda İngilizce Öğretmenliği yaptım. Eğitim yöneticiliğine benim gibi sınıfın içinden geldiyseniz yöneticiliğe çok farklı bir perspektiften bakıyorsunuz, öğretmeni daha iyi anlayabiliyorsunuz. Öğrenci ve veli ile iletişiminiz daha yakın olabiliyor.

Yöneticiliğe ilk atandığım zaman öğrencilerimiz için ne yaparsam daha iyi yetişebilirler diye düşünürken, bu kez sorunun kapsamı genişledi. Artık öğrencilerimiz ve aileleriyle birlikte idari ve akademik kadromuzun mutluluğu, performansı, başarısı işletmenin sürdürülebilirliği, eğitimde standartların yükseltilmesi gibi farklı başlıklar gündemime girdi.

Geçen yıllara göre biz değiştik. Her şeyden önce geçen bu sürede Anaokulundan – Üniversiteye her kademede eğitimi içeren bir zincire dönüştük. Ancak düşünceler değişmedi.

Düşüncemiz hep insan odaklı oldu ve olmaya devam ediyor. Dolayısıyla mesleğe ilk başladığım yıllarda daha fazla ne yapabilirim sorusu hakimdi. Bugün ise daha iyi nasıl yapabiliriz, daha çok öğrenciye nasıl dokunabiliriz sorusu temel gündemimiz.

Kültür Eğitim Kurumları olarak nasıl bir eğitim sistemi izliyorsunuz?

Hep söylediğimiz bir şey var, Kültür Okulları olarak öğrencilerimizin 57 yıldır hizmetindeyiz.

57 yıl bir eğitim kurumu için oldukça uzun bir süre. Hedef ve İlkelerinden ödün vermeden Atatürkçü, ilerici çağdaş yaşamın gereklerine uygun bir biçimde öğrencilerinin, içinde bulunduğu yüzyılın bir bireyi olarak yetiştirilmeleri konusunda dengeli bir yol izliyoruz.

Eğitim sisteminde marka haline gelirken ‘olmazsa olmaz’ ilkeleriniz neler oldu?

Kültür Koleji olarak olmazsa olmaz dediğimiz ilkeleri ‘’ Kültür Anayasası ‘’ adı altında topladık. Bu anayasa; bizim yolumuzu, çizgimizi, tarzımızı eğitim felsefemizi oluşturdu. Kısaca belirtecek olursam

  • Düşünce ve inançlara saygılıdır.
  • Bireyin yeteneğine önem verir.
  • Üç temel dilde yüksek başarıyı hedefler.
  • Birey olmayı ve toplumsal bilinç kazanmayı önemser.
  • Bütüncül bir eğitim anlayışına sahiptir.

Kültür Eğitim Kurumlarında öğrencilerinizi yetiştirirken önem verdiğiniz ana noktalar nelerdir?

Her şeyden önce öğrencilerimizin zekâ ve öğrenme özellik ve yeteneklerine; bireysel ve toplumsal gereksinimlerine göre, eğitimin çok yönlü ve esnek bir süreç olarak yürütülmesi gereğine inanıyoruz. Her konuda farklı görüş, düşünce ve değerlendirmelere açığız. Karşı düşünceyi demokratik bir yaklaşımla dinleme ve eleştirme anlayış ve davranışına sahip bireyler yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz.

Bu saydıklarımı gerçekleştirdikten sonra öğrencilerimizi düşünsel-duygusal-bedensel açıdan bir bütün olarak en üst düzeyde geliştirmek; onları çağdaş değerlerle donatmak, üst eğitim kurumuna ve yaşama hazırlamak amacındayız. Öğrencilerin eğitim süreci sonunda sevgi ve saygı gören, sevgi ve saygı dolu, özgüvenli, mutlu ve etik değerlere sahip, başarılı bireyler ve yurttaşlar olması bizim için esastır.

Şunu da eklemek isterim: Bizim için öğrenci, eğitim ve öğretim görmek üzere Kültür Okullarına ve onun öğretmenlerinin rehberliğine güvenilerek teslim edilmiş bir değerdir. Onun gelişimini tüm etkinliklerde merkezde tutmak, onu hak ve ödevleri olan tek ve özel bir ‘birey’ kabul etmek bizim önceliğimizdir. Her zaman ‘çocuğa hizmet’ ilkesiyle hareket etmek, ön koşulsuz sevgi, ön yargısız kabul göstermek eğitimimizin temel ilkesidir.

Anaokulu, ilkokul, TEOG sonrası lise ya da lise bitiminde üniversite seçiminde aileler hangi noktalara dikkat etmeli?

Bu sorunun içinde iki ayrı durak var. Birincisi TEOG sonrası lise seçimi diğeriyse lise sonrası üniversite seçimi. İkisinin de ortak noktada kesiştiğini söyleyebilirim: Kariyer planlaması. Aile, çocuğunun öğrenim göreceği üniversiteye ve mesleğe göre lise seçmeli. Bu durum onların birinci önceliği olmalı. Aileler çocuklarının seçeceği her lisenin onlara farklı kariyer planları sunduğu gerçeğini unutmamalılar.

Tercihleri yalnızca akademik başarı ile sınırlandırmamakta da fayda var. Seçilecek okulun sosyal etkinlikleri ne kadar, sınava nasıl hazırlıyorlar, rehberlik birimi okulda nelerde görevli, öğrencimle okulda kim ne kadar ilgilenecek, teknolojiyi kullanan bir okul mu, yurt dışı ile bağlantıları nedir, sertifikasyonun değeri artarken öğrenciler yaptıkları etkinliklerle sertifikalandırılıyorlar mı, uluslararası iş birlikleri, yabancı dil eğitimi, anne baba eğitimleri ne kadar sıklıkta ve ne düzeyde, uygulanan testler ve envanterler var mı? gibi sorular okul yöneticilerine sorularak detaylı bilgiler alınmalı ve bunların hepsi ayrı ayrı değerlendirilmeli.

Üniversite ya da bölüm seçiminde, aileler kendi hayallerini çocuklara dayatmak yerine onların hayallerine ve projelerine yaşam hakkı tanımaya özen göstermeliler.

Kültür Okullarını diğer eğitim kurumlarından ayıran özellikler nelerdir?

Kültür her şeyden önce köklü bir eğitim kurumu anaokulundan üniversiteye eğitimin bütün kademelerini içeren bir zinciriz. Dolayısıyla işimiz eğitim. Eğitim hizmetinde yine anaokulundan üniversiteye önce insan ilkesiyle hareket eden, emeğe saygılı Atatürkçü düşünceye ve bilimin ilkelerine sadık, dünyadaki gelişmelere ve yerel değerlere uyumlu güncel bir eğitim anlayışıyla ve güçlü bir eğitim kadrosuyla çalışıyoruz. Biz dünyaya çocuk yetiştiren bir kurumuz. Kurumlarımızda üçüncü nesli okuyor, Türkiye ve dünyanın her yerinde eğitim verdikleri öğrencilerimiz var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.