Türk Bilim Adamlarının Başarısı Dünya Tıp Literatüründe…

Türk Bilim Adamlarının Başarısı Dünya Tıp Literatüründe…

Eklem ve kıkırdak sağlığını korumak üzere yoğunlaşan bilim dünyasında araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Morina balığından elde edilmiş hidrolize kollajen peptitlerin kıkırdak sağlığı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Tuğrul Eren ve ekibindeki 4 uzman doktor 92 hastada üzerinde yaptıkları klinik araştırmayı tamamladı. Araştırmada birinci ayın sonunda hastalardaki ağrıda yüzde 55 oranında azalma ve hareket kabiliyetinde iyileşme gösterdiği saptandı. Çalışma sonuçları dünya tıp literatürüne girdi, Clinical Medicine ve PubMed’de yayınlandı.

 

Giderek yaşlanan toplumların en büyük sağlık sorunları arasında eklem ve kıkırdak hastalıkları ilk sırada yer alıyor. 65 yaşından sonra her üç kişiden birinde görülen bu hastalıklar toplumda iş gücü ve ekonomik kaybına neden oluyor.

Dünyada 2011 yılından buyana eklem ve kıkırdak sağlığının korunması için devam eden bilimsel çalışmalara Türk bilim adamları da katıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Tuğrul Eren ve ekibindeki 4 uzman doktor Morina balığından elde edilmiş hidrolize kollajen peptitlerin kıkırdak sağlığı üzerindeki etkileri üzerine bir klinik araştırma yaptı. Araştırma sonuçları dünya tıp literatürüne girdi, Clinical Medicine ve PubMed’de yayınlandı.

Bu başarıya imza atan uzman ekibe başkanlık yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Tuğrul Eren araştırma ile ilgili olarak şunları söyledi: “Nüfusumuz yaşlanıyor, yaşlanmayla ile birlikte eklem sağlığına bağlı hastalıklarda doğal olarak artıyor. Halk arasında kireçlenme denilen tıp dünyasında Osteoartrit olarak adlandırılan hastalık günümüzde 65 yaş üstündeki her üç kişiden birinde görülür hale geldi. Yük bindikçe eklemler daha çabuk bozulduğu için obezite mekanik altyapısı olan kireçlenme riskini üç kat daha artırır. İş gücü ve ekonomiye kaybı yıllık yaklaşık 20 milyon lira. Çok çeşitli tedavi yöntemleri var. Klasik sistemde kullanılan etkili ilaçların özellikle mide, tansiyon üzerinde olumsuz etkileri çok fazladır.

Eklem ve kıkırdak sağlığının ilacı: Kollajen Peptitler

Günümüzde kollajen peptitler kireçlenme tedavisinde oldukça sık kullanılmaya başlandı. Bizim de hidrolize kollajen peptitler ile ilgili bilimsel bir klinik çalışmamız oldu. Morina balığından elde edilmiş promerin ile 92 hasta üzerinde yaptığımız çalışmada birinci ayın sonunda ağrıda yüzde 55 oranında azalma ve hareket kabiliyetinde iyileşme gösterdiği saptandı. Çalışma sonuçları dünya tıp literatürüne girdi, bilim dünyasında çok saygın olan Clinical Medicine ve PubMed’de yayınlandı. Bunu destekleyici başka çalışmalara da ihtiyacımız var.

Kollajen aslında tüm vücut yapısında eklemlerde, kemiklerde, deride her yerde bulunan bir protein çeşididir. Vücut yaşlandığında kollajen peptitler de bozulur. Protein yapısına yardımda bulunmak, eklem ve kemik sağlığını korumak ve yıkılanları desteklemek gerekir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.