Erkekler Yalancı Aşka Dikkat!..

17.10.2012
55
Erkekler Yalancı Aşka Dikkat!..

erkekler yalancı aşka dikkat,dr.a.cem keçe,evli,erkek,huysuzluk,kıskançlık,çapkınlık,pedam,azgın teke sendromu,yalancı aşk,testosteron,libidoToplumsal bir sorun haline gelen ve doğru teşhis konulamayan “azgın teke sendromu”, evini, kırk yıllık karısını, işini ve sosyal çevresini terk ederek “yıkılmadım ayaktayım” mesajı vermeye çalışan orta yaşlı erkeklerin sorunudur.

Dr.A.Cem KEÇE

CİSED

Genellikle 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi davranış değişiklikleri sergileyen orta yaş krizindeki erkekler yaşamlarını gözden geçirip tutkulu bir aşk arayışına girerler. Kendilerinden yaşça çok küçük biriyle birlikte olarak hala genç olduklarını ispat etmeyi deneyebilirler.

Kişi yaşlandıkça yaşlananın ruhu değil bedeni olduğu ve ruhun gıdasını vermek kaydıyla her yaşın kendine göre güzellikleri olabileceği gerçeğini kabullenemezse, huzursuzlaşır; kendini kötü hisseder ve anlamsız bir var olma çabası içine girer. İster kadın ister erkek olsun, durum fark etmez ve evin dışında mutluluk aranmaya başlanır. Kısaca, hayata renk katamama ve duygusal ihmaller ‘azgın teke sendromu’na yol açabilir.
Erkeklik hormonu testosteron, libido ve cinsel arzuda erkekler ve kadınlar açısından önemli bir hormondur. Her erkekte proteine bağlı bir testosteron, bir de işlevsel olan serbest testosteron mevcuttur. Normal bir erkekte testosteron bağlı ve serbest olmak üzere iki halde bulunur. Bağlı testosteron miktarı yüzde 98 iken serbest testosteron yüzde 2 oranındadır. Ancak ilerleyen yaşla birlikte erkekte serbest testosteron seviyesi azalır, bağlı testosteron seviyesi ise karaciğerdeki bağlayıcı protein oranının yükselmesinden dolayı artar.  Böylece işlevsel testosteron üretimi de giderek düşer. Bu durum cinsel yaşamda ve sosyal ilişkilerde sorunlara yol açar.
Erkek cinselliğinin en kritik dönemeci -erkek menopozu- andropoz dönemidir. Erkeklerde, kadın menopozundaki gibi kesin bir bitiş yoktur ve farklı bir süreç yaşanır. Aksine erkeklerde androjen seviyesinin düşüşü 40’lı yaşlarla birlikte yavaş bir çizgi izler. İnsanın bir bütün olarak değerlendirilmesini zorunlu kılan ve sürekli etkileşim halinde olan fizyolojik ve psikolojik yapılarından dolayı PEDAM kavramı ortaya atılmıştır. PEDAM yaşlanan her erkekte izlenmediği gibi her erkekte azgın teke sendromu gibi abartılı klinik bulgulara ve şiddete sahip olmayabilir. 

PEDAM’ın fiziksel belirtileri:
-Güçsüzlük, 
-Halsizlik,
-İştahsızlık,
-Kemik ve eklem ağrıları, 
-Ciltte meydana gelen atrofik değişiklikler,
-Fiziksel enerjide azalma,
-Kas hacminde ve gücünde azalma,
-Vücut ve organların yağ kitlelerinde artış,
-Kardiyovasküler hastalık riskinde artış,
-İnsüline direncin artması,
-Göğüslerin yağlanması, 
-Karın bölgesinde yağ toplanması,
-Kıllanmada ve sakal çıkmasında azalma, 
-Kemik mineral yoğunluğunda azalma, 
-Aşırı terleme, 
-Çarpıntı,
-Eklem ve kas yakınmaları, 
-Sıcak basması, 
-Uyku ihtiyacında artış, 
-Uyku bozuklukları, 
-Osteoporoz,
-Omurga ve kalça kemiklerinde kırılma riskinde artış,
-Kendini iyi hissetmeme vb. Bu fiziksel belirtilerin çoğu testosteron seviyesindeki düşmeden kaynaklanmaktadır.

Psikolojik belirtileri:
-Cesarette azalma, 
-Kendine güven kaybı, 
-Üretkenlikte azalma,
-Depresif huy hali, 
-Anksiyete,
-Sinirlilik,
-Huzursuzluk, 
-Yaşamdan zevk almama, 
-Çabuk sinirlenme, 
-Konsantrasyon kaybı, 
-Dalgınlık, 
-Zihinsel yorgunluk, 
-Bellekte ve öğrenmekte azalma vb.
Cinsel yaşamdaki belirtileri:
-Cinsel aktivite sıklığında azalma,
-Cinsel istekte azalma ve yalancı bir artma hissi,
-Orgazm hissinde azalma, 
-Meni miktarında düşme,
-Ereksiyon sorunları,
-Gece ereksiyonları,
-Sabah ereksiyonlarının sıklığında azalma,
-Boşalma süresinde azalma,
-Penis sertliğinde hafif azalma vb. 

AZGIN TEKE SENDROMU
Ailede meydana gelen parçalanma, çocukların evlenmesi ya da evden ayrılmış olması, mesleki yaşamın gerilemesi veya emeklilikle birdenbire kesilmesi PEDAM’la aynı döneme denk geldiğinde var olan sorunlar ağırlaşır ve ‘azgın teke sondromu’na yol açar. Genelde 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekilleri orta yaş krizi olarak adlandırılır. Orta yaşa gelmiş erkek veya kadın, yaşamını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya başlar ve tutkulu bir aşkla bu sıkıntılı dönemi aşacakları yanılgısına düşerler. Burada gerçek neden içinde azgın teke sendromunu da barındıran andropozdur. Erkeklerin sağlıksız beslenmeleri, egzersiz yapmamaları, sigara ve içki içmeleri andropozda çok etkilidir. Yaşla birlikte azalan, dengesizleşen veya durağanlaşan cinsel hayat, saç dökülmeleri, saçlarda beyazlamalar, kilo artışı, sarkma ve çatlaklar kişiyi mutsuzluk ve karamsarlığa sevk edebilir. Yaşlanmaya başlayan bedenini ruhsal dünyasında kabul edemeyen veya içine sindiremeyen erkek, direnç olarak cinselliğini daha çok kullanmaya çaba gösterebilir. Psikolojik ve sosyokültürel koşullarına bağlı olarak cinselliğine ve cinsel rolüne aşırı anlam yükleyerek anlamsız bir var olma çabasına girebilir. Cinsel faaliyetlerinin azalmaya başladığı gerçeğinden rahatsız olan erkek, çevresine cinsel hayatında bir değişiklik ya da herhangi bir azalma olmadığını, eskisi gibi devam ettiğini göstermek çabası içinde olabilir. Kişi cinsel arzu ve isteklerine esir olup iradesini, ahlaki değerlerini ayaklar altına alır ve sadece cinsel haz peşinde koşar. Hatta ilerleyen yaşlarda kendisinden yaşça çok küçük biriyle birlikte olarak hala genç kaldığını ispat etmeyi deneyebilir. Depresyon azgın teke sendromu ile karıştırılmamalıdır. Duygu durumu ve morali çevresinde olup biten mutluluk verici olaylardan pek etkilenmeyen depresyondaki kişi kendini suçlar, küçük görür. Bu durumda azgın teke sendromu depresyonu derinleştirebilir.

YALANCI AŞK
Yapılan araştırmalar hormonların erkekleri ruhsal dünyalarında bozulmaya neden olarak yalancı bir aşkın peşinden koşmaya yönlendirebileceğini ortaya koyuyor. “Kimin için, ne için yaşadım” diye düşünmeye başlayan ve yalancı aşkın peşinden koşan erkekler; PEDAM’ın olumsuz etkilerinden kendilerini korumaya, cinsel ve ruhsal sağlıklarını dengede tutmaya çalışırlar. Çünkü yalancı aşk kalp ritmini ve kan dolaşımını düzenler. Yalan da olsa aşık olan erkek; fiziksel görünüm ve sağlığına dikkat eder, bakımını aksatmaz. Kendini daha güçlü ve enerjik hisseder; işe yaramaz olarak gördüğü benliğini yeniden sever, aşılmaz sandığı sorunların üstesinden gelebilme gücünü bulur. Dolayısıyla özgüveni artan ve kendini daha sağlıklı hisseden erkek yeni limanlara yelken açma ihtiyacı duyabilir. Yaşlanan erkeklerin hiçbir şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir düzenli hekim kontrolünden geçmeleri gerekir.
 Azgın teke sendromu yaşayan erkeklere altın öneriler:
-Yaşla birlikte görülen fiziksel değişimleri yadsımayın ve bu değişimlere şiddetli direnç göstermeyin.
-Çevrenize ‘ben hala gencim’ mesajı vermek zorunluluğu, yaşlanmaya karşı yoğun bir kaygı ve korku duymayın.
-Doğa, yaşadığınız toplum ve yakın çevrenizle uyum içinde olun. Bu süreci bir geçiş dönemi olarak değerlendirin ve yaşla birlikte gelen değişimi de hayatın bir parçası gibi algılayın. Her yaş döneminin kendine has güzel yönleri vardır.
-Dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersiz yapın.
-Saçlarınızı boyatıp imkanınız varsa saç ektirin; ancak genç kalmayı bir zorunluluk gibi algılamayın.
-Sigara ve alkol kullanmayın, kendinize hobiler edinerek çeşitli aktivitelere yönelin.
 Azgın teke sendromu yaşayan erkeklerin eşlerine öneriler:
-Eşinizi ayıplamayıp horlamadan onun duygularını ciddiye alın.
-Bu dönemde erkekler çevrelerindeki kadınlara alıcı gözle bakar. Para harcar. İlk şiddetli krizden sonra pişman olur. Eşinize aşırı para harcamasının mantıklı olmadığını anlatın.
-Kendisini iyi hissetmesini sağlayacak iltifatlarda bulunun.
-Onu dinleyerek dertlerini paylaşın; bu zor günleri birlikte geçirmeye çalışın.
-Dokunmanın verdiği hazza odaklanmanın tam doyurucu bir sevişme için temel koşul olduğunu, sevişme sırasında kadınla erkek arasında ellerle bedenin öteki bölümlerinin zevk vermek ve zevk almak için uyumlu bir işbirliği içinde olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
-Dönüşü olmayan bir yola girmediğinizin altını çizin ve bir cinsel terapiste başvurun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.