Eyvah Çocuğum Bağımlı mı?

Eyvah Çocuğum Bağımlı mı?


Genelde bağımlılık deyince hep madde ve uyuşturucu akla gelir. Fakat çocukların ve yetişkinlerin çok daha farklı bağımlılıkları olabilir. Birey bağımlılığından tutun da yeme içme bağımlılığına kadar aslında bir çok şeye bağımlıyız bilmeden ya da bilerek…

Psikolog Gani Eser

Uzm. Hipnoterapist

Bağımlı olma nedeni; doğa, gen, çocukken yaşanılan bir olay, rol model kabul edilen, sözüne önem verilen birinin davranışı, ağzından çıkan ya hiç çıkmayan sözcüklerden kaynaklı olabilir.

Eyvah Çocuğum Bağımlı?

Bağımlılar daha iyi hissetmek için bir şey bulmaları, bir şey almaları, kendilerine bir şey katmaları gerektiğini hisseden insanlardır. Bazıları bunun için yemek yer, bazıları narkotik  maddeler ya da alkol kullanır, bazıları sürekli estetik operasyonlar geçirir, kimileri de diplomalarla, sertifikalarla doldurur duvarlarını. Hep bir şeyler eksiktir çünkü onlar için. Başta masum gibi görünen bu durumu zamanla bir saplantıya dönüştürür. Saplantılar, bağımlılıklar ve zorlayıcı davranışlar sonunda bir çıkmaza dönüşür ve hem bireyin hem yakınlarının yaşamını kabusa çevirir.

Bireye bağımlılık

Bazı durumlarda insanlar çok incindikleri için yaşamlarının büyük bir kısmını savunma pozisyonunda geçirir. Çocukken duygusal yaralanmayla sonuçlanan bir travma yaşayan birey dışa kapanmayı, yalnız olmayı tercih edebilir. Bunun sonucunda da duygusal şantaj yoluyla diğerlerini manipüle etmeyi ve işe yaradığını gördükçe de yaşamının bir parçası haline getirmeyi alışkanlık haline getirir. Yetişkinlik çağlarına geldiklerinde birer usta manipülatöre dönüşen bu insanlar aslında ne yaptıklarının farkında değildir. Onların bağımlılığı maddeye değil başka bir bireyedir.

Yeme içme bağımlılığı

Kilo sorunlarıyla uğraşan ya genleri nedeniyle şişmanlamaya müsaitlerdir ya da yaşam deneyimlerinden edindikleri bir şey buna neden olmuştur. Sonuçta bir şeyler yiyerek eksik olanı gidermeye çalışan bu insanlar bedenlerini sevmeyi, o an oldukları halleriyle bütün ve tamam olduklarını görmeyi öğrenmedikçe kilo almaya devam edeceklerdir.

Yaklaşım tarzı

Bağımlıların sorunu; olmadıkları bir şey ya da birisi olmaya çalışmaktır. Bunun yerine sadece olabileceklerine yönlendirilebilirlerse, zaten oldukları şeyi takdir etmeyi öğrenebilirlerse yani kendileri olurlarsa dönüşüm başlayacaktır. Alkol bağımlılığıyla mücadele programına katılıp bu programa yoğunlaşan; yani kendisini bu programı geliştirmeye adayan biri bu duruma örnek gösterilebilir. Kısacası; yapıları gereği bağımlı olmaya yatkın olan bireyleri yararlı eylemlere yöneltmek en etkili yoldur. Bu konuda ailelere ve yakınlara düşen görev; bireyin bağımlılığı dışındaki ilgi alanlarını keşfetmek ve o alanlara yönelmesi için destek olmaktır. Bağımlılıklarımızı kabullenmek tek başına yeterli olmaz. Bu sadece kendimize acımamıza ve eksikliklerimizi tamamlama dürtümüzün de etkisiyle daha da bağımlı hale gelmemize yol açar.

Anne ve Babaların Dikkatine!

Çocuklara sevgimizi gösterme konusunda cimrilik yapmamak ebeveynlerden öğrenilen bir tutum olabilir. Belki de hislerimizi ifade etmekte güçlük çekiyor olabiliriz. Eğer böyle bir tutuma sahipseniz lütfen kör noktanızın farkına varın ve bağımlı çocuklar yetiştirmemek için her fırsatta sevginizi, her başarılarında beğeninizi ifade edin. Unutmayın, çocuklarımızın kendilerini bütün olarak hissetmelerini sağlamanın yolu büyük oranda çocukluk dönemlerindeki tutumlarımızdan kaynaklanır. Kendilerini tamam olarak gören çocuklar başkalarına dayandıkları ilişkilere ve kendilerini bütün olarak hissetmelerini sağlayacaklarını düşündükleri kötü alışkanlıklara olan bağımlılıklara kapılıp gitmezler. Sizin tutumunuz olumlu olduğu halde bağımlılık geliştiriyorlarsa onları olumlu sonuçlar doğuracak eylemlere yönlendirerek bağımlılıklardan kurtarabilirsiniz. Önemsemedikleri yeteneklerini destekleyerek tutkularını bulmalarına yardımcı olursanız dünyamızı daha güzel kılacak ürünlerin, icatların ortaya çıkmasına da aracılık etmiş olursunuz. Madde bağımlısı olma yolunda ilerleyen bir gencin kırık dal parçalarından muhteşem heykeller yaptığına tanık olabilirsiniz. Beğenilerde cömert, eleştirilerde cimri olmak çocukların yaşamlarını sandığınızdan da olumlu bir hale dönüştürebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.