Eyvah Çocuğum Internet hastası!

17.10.2012
53
Eyvah Çocuğum Internet hastası!

Eyvah Cocugum İnternet HastasıInternet kullanımının çığ gibi yayıldığı günümüzde çocuklar da neredeyse sonsuz bir bilgi ve iletişim olanağına sahip oldular.Ama çocukların denetimsiz bir şekilde Internet kullanmalarının ciddi risk ve tehlikeleri de mevcut.

Çocuklar Internet sayesinde ansiklopediler, güncel olaylar, kütüphaneler ve diğer birçok değerli malzemeye kolayca erişiyorlar. Ayrıca sadece “tık”layarak birçok alanda “gezinebilme” olanağı çocuklarda doğal olarak varolan dürtüsel davranış, merak ve çabuk haz veya yanıt alma ihtiyacına da yanıt veriyor. Çoğumuz çocuklarımıza yabancılarla konuşmamalarını, evde yalnızken tanımadıkları kişilere kapıyı açmamalarını ve telefonla arayan tanımadıkları kişilere kişisel bilgileri vermemelerini öğretiriz. Ayrıca, çocuklarımızın gittikleri yerleri, arkadaşlarını, TV’de ne izlediklerini, hangi kitap ya da dergileri okuduklarını da takip ederiz.

Ancak birçok anne-baba Internet konusunda da aynı rehberlik ve denetimin gerekli olduğunun farkına varmaz. “Chat odalarının” ya da e-posta gruplarının çoğunun tamamen denetimsiz olduğu unutulmamalıdır. Takma isimler çocuğun kimle iletişim kurduğunu anlamasını imkansız hale getirir. Chat odalarında konuşulanlar ya da elektronik posta mesajları anne-babalar tarafından görülemez. Ne yazık ki çocuğun kişisel bilgileri (telefon numarası, adres, şifre gibi) vermeye veya şahsen buluşmaya ikna edilmesi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Denetimsiz Internet kullanımının yol açacağı diğer risklerden bazıları da, çocukların gelişim düzeyleriyle uyumlu olmayan sitelere ya da nefret ve şiddet duygularını körükleyen ya da pornografik sitelere erişmeleri, reklamlar yoluyla yanlış yönlendirilmeleri veya aşırı reklam bombardımanına tutulmaları, ödül kazanabilmek ya da bir kulübe üye olabilmek için kişisel veya evle ilgili bilgileri vermelerinin istenmesidir.

Çocukların Internet kullanımını daha güvenli ve eğitici hale getirmek için yapabilecekleriniz:
-Çocuğun on-line ve Internette “dolaşarak” geçirdiği süreyi kısıtlamalısınız;
-Çocuğa chat odalarında takma isimli kişilerle konuşmanın yabancılarla konuşmakla aynı şey olduğunu öğretmelisiniz;
-Başka on-line kişilere veya web sitelerine tanıtıcı hiçbir kişisel bilgi vermemeyi öğretmelisiniz;
-On-line tanıştığı biri ile şahsen buluşmayı asla kabul etmemesi gerektiğini öğretmelisiniz;
-Çocuğa on-line alışveriş etmek ya da uygunsuz hizmet veya web sitelerine erişmek için kullanabileceği kredi kartı veya şifre bilgilerini kesinlikle vermemelisiniz;
-Çocuğa on-line gördüğü veya okuduğu herşeyin doğru olmadığını hatırlatmalısınız;
-Chat kanalları, mesaj grupları ya da uygunsuz sitelere erişimini kısıtlamak amacıyla servis sunucusunun sağladığı ebeveyn kontrol özelliklerini kullanmalı ya da bu amaca yönelik bir ticari ürün satın almalısınız.
-Çocuğa on-line iletişimde de, yüzyüze konuşma ile aynı nezaket kurallarının (kaba veya küfürlü konuşmamak, lakap takmamak, vb. gibi) geçerli olduğunu öğretmelisiniz.
-Okul, kütüphane, arkadaşlarının evi gibi başka yerlerdeki bilgisayarları kullanırken de aynı kurallara uyması konusunda ısrarlı olmalısınız.
-On-line iletişimin çocukları gerçek insan ilişkilerine hazırlamadığını unutmamalısınız. Bir on-line servisi ilk kez incelerken çocukla birlikte olmanız ve çocuğun on-line olduğu zamanlarda periyodik aralıklarla ona katılmanız hem onun on-line deneyimlerini izleme ve denetleme, hem de birlikte öğrenme fırsatı bulmanızı sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.