Fabrikasyon Diyet Yanlış

Fabrikasyon Diyet Yanlış

Bireylerin genetik yapıları birbirinden farklıdır. Fabrikasyon diyetler yerine kişinin genetik yapısına uygun olarak hazırlanan diyetleri uygulanması gerekir.

Doç.Dr.Korkut Ulucan

Genetik Uzmanı

Kişilerin genetik yapısına uygun hazırlanabilecek diyetler ile vücuda uygun beslenme programları oluşturulabilir. Sağlıklı beslenme sadece uygun kiloda kalmamıza değil, ileride meydana gelebilecek birçok hastalığın da önüne geçmemizi sağlar. Bu sayede aslında farkında olmadan birçok hastalığın da önüne geçmiş oluruz. Bireylerin genetik yapıları birbirinden farklı olduğu için genel olarak uygulanan her zaman işe yaramamaktadır. Ancak genetik yapıya uygun hazırlanabilecek diyetler ile vücuda uygun beslenme programları oluşturabilir. Örneğin folik asitten zengin besinlerin tüketilmesi yararlıdır ancak folik asidi metabolize eden genlerde sorunlar var ise o zaman tahmin edildiği gibi fazla tüketim yarardan çok zarar vermektedir. Aynı şekilde D vitamini için de benzer şeyleri söylenebilir. Günümüzde önemli besinlerin ve içindeki makro ve mikro biyo-yararlı molekülleri metabolize eden birçok gendeki varyasyonlarını saptayabilir, metabolizmaları için tahmin ve tavsiyelerde bulunabilir. Alınan sonuca göre diyetisyenler de bireylere özgü, kişisel diyet programları hazırlayabilir.

Nasıl genetik yapıya uygun spor ve egzersiz programları ile uygun sportif aktivitede daha başarılı olunabilirse, aynı şekilde uygun beslenme programları ile yeterli beslenme sağlar, optimal vücut kompozisyonuna ulaşılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.