Gelecek Ne Getirecek?

Gelecek Ne Getirecek?

Ben ne olacağım? Aslında tam olarak doğru soru bu olsa gerek. Nereden başlasak hangi tohumu ekip büyütsek geleceğimize yatırım yapmış oluruz. Sadece üniversite okumak bizi iş dünyasına hazırlar mı? Ya da okumak zorunda mıyız?  Diploma sahibi olup donanımlı hale gelmedikten sonra hızla değişen dünyaya ayak uydurabilir miyiz?

Derya Seyis

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları

Rehberlik Uzmanı

Eskiden ne güzeldi diyenlerden misiniz? Doktor, mühendis, avukat, öğretmen ya da devlet memuru herhangi biri olup kendini güvence altında hissettiğin bir hayatın içerisinde yaşamak. Günün birinde yerinde sayıyor olmaktan hoşnutsuzluk dahi duymadan emeklilik hayali kuran biri olmayı hayal edenlerden misiniz? Kötü haber artık devir değişti. Hangi meslek ile meşgul olursanız olun rekabet, gelişim gerekliliği, risk alarak büyüme isteği, performansa dayalı ilerleme gibi birçok dinamiğe bağlanmış bir çalışma hayatınız olacak. Öğrenciliğiniz boyunca edindiğiniz beceriler gelecekte icra edeceğiniz mesleğin temel dinamiklerine etki edecektir. Bu nedenledir ki öncelikle lisede yaptığınız alan yönelimleri sonrasında üniversitede okuyacağınız bölümler sizi bilinçli bir hazırlığa sürükleyecektir.

Peki meslek seçimi nedir? Nasıl karar vereceğiz? Kriterlerimiz neler olmalı?

Bireyin gelecek yaşamının belirlenmesin de bir yapı taşı olan meslek seçimi; kişinin sahip olduğu değerler neticesinde kendisine uygun olduğunu düşündüğü, maddi ve manevi kazanç sağlayacağı mesleğe yönelmesidir. Mesleğiniz yaşam kalitenizi ve mutluluğunuzu doğrudan etkiler. Bireyin gününün büyük bir kısmını işinde geçiriyor olduğunu düşünürsek işi de ilgi ve yeteneklerine hitap ettiği taktirde mesleki açıdan doyum sağlar. Mesleki doyum ise genel doyuma yansır. Kişi sahip olduğu niteliklerini gösterebileceği mesleklerde başarılı olur. Dolayısıyla meslek seçiminde bulunurken maddi getirisinin yanında aynı derecede öneme sahip olan manevi getirisi de dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Bu iki temel dinamiğin yanında kişinin meslek seçimini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar;

Yetenek ve ilgi birbirini olumlu yönde besleyen iki özelliktir. Ancak unutmamak gerekir ki ilgi duyuyor olsak dahi bazı özel yetenek gerektiren alanlarda istediğimiz verimi alamayabiliriz. O halde kesinlikle meslek seçimlerimizi yaparken kendimizi doğru analiz etmeli o yönde araştırmalar yapmalıyız.

  • Meslekten beklentinin ne olduğuna karar verebilmek. Birey seçeceği meslekte hangi değere öncelik verdiğini bilmelidir. Kazanç, saygınlık, düzenli yaşan, sabit gelir, rekabete dayalı gelişme gibi birçok farklı değeri önemseyebilir birey bu değerlerin doyumunu sağlayacağı mesleğe yönelmelidir
  • İlgi duyulan mesleklerin çalışanları ile etkileşimde bulunarak iş alanlarının incelenmesi ve yakından bilgi toplanarak kendi yaşam gerçeklikleriyle karşılaştırılması bir süreç gerektirir. Bu süreçte de sadece meslek çalışanları ile etkileşim kurmak yeterli değildir. Sizi tanıyan ilgi ve yeteneklerinizi bilen öğretmen, yakın çevre ve aile bireylerinizden de destek alınmalıdır.

Sadece toplumsal saygınlık, gelir düzeyi ya da herhangi başka bir nedenden dolayı bir mesleği hedef olarak koymamalı süzgecinizde tuttuğunuz kriterinizi iyi belirlemelisiniz. Unutmayın ki Konfüçyüs’ün dediği gibi ‘Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.’ İçinde bulunduğumuz dünyanın ihtiyacı olan şey işini severek ve çevresi ile etkileşerek geliştiren insanların olduğu bir yaşam alanı inşasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.