Gribe Karşı Nar ve Üzüm Suyu

Gribe Karşı Nar ve Üzüm Suyu

Uzmanlar, havaların soğumasıyla gribal hastalıklarda artış olduğunu belirtirken, hastalıktan korunmak için nar veya üzüm suyu içilmesini öneriyor.

Prof. Dr. Neriman İnanç

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Kış aylarında hastalıktan korunmak için nar ve üzüm gibi kırmızı meyvelerin suyunu tüketin. İçeriğindeki yararlı birçok biyoaktif bileşen sayesinde ‘en güçlü’ antioksidanlar arasında sayılan nar veya üzüm suyunu sofranızdan eksik etmeyin.

Uzmanlar kış ayları boyunca hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir hayat sürmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Nar ve üzüm suyunu kış günlerinde küçük büyük herkesin tüketmesi gerekir. İçeriğinde yer alan birçok yararlı biyoaktif bileşen sayesinde kırmızı meyveler en çok güçlü antioksidan özelliği sahip.

Yapılan çalışmalarla narın mucizevî bir meyve olduğu ortaya konuldu. 100 ml., yarım bardak nar suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksinimi yüzde 16’sını karşılar. Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum vardır. Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üzüm suyu ise A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. Halk arasında bitkisel süt olarak da bilinen üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sisteminin vücudun en önemli sistemidir. Kış aylarında günde bir bardak nar ya da üzüm suyu içmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.