İdrar Kaçırmaya Ameliyatsız Çözüm

İdrar Kaçırmaya Ameliyatsız Çözüm

İdrar kaçırma sorununu bilinenin aksine ileri yaşla sınırlı kalmayıp, üreme çağındaki özellikle 30 yaşından sonra her 4 kadından birinin kapısını çalıyor. Genetik yapı, fazla kilo, sigara kullanımı gibi pek çok etkenin sebep olduğu sorunun tedavisinde karbondioksit lazerlerin kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşıyor. 

Prof. Dr. Rehat Faikoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Karın içi basıncının artması sonucu istemsiz olarak idrarı tutamamak ‘idrar kaçırma’ olarak adlandırılır. Kadınlarda idrar kaçırma yaşlılığın normal bir sonucu olarak görülse de günümüzde üreme çağında bile görülmeye başladı.

Kadınlar sorunlarını en yakınlarına hatta doktorlarına bile söylemekten utandıkları için tedavisiz kalıyor. Oysa sosyal hayattan uzaklaşmanın en yaygın sebeplerinden biri olan idrar kaçırma çoğu zaman cerrahi yönteme gerek kalmadan, ilaç ve egzersizlerle tedavi edilebilir.

Teknolojik gelişmelerin bilimle paralel olması halinde her zaman yüz güldüren sonuçlar alınıyor. İdrar kaçırma sorununda cerrahi ve medikal tedavi ile kegel egzersizleri olarak adlandırılan yöntemlere başvuruluyordu. Ancak son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte idrar kaçırma tedavisinde de önemli gelişmeler yaşandı. Örneğin karbondioksit lazer yöntemiyle idrar kaçırma sorununda oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Hastanın 20 dakika süren işlemin ardından günlük yaşamına devam edebilmesi yöntemin en önemli faydaları arasında yer alıyor.

Pek çok nedeni var!  

Toplumdaki yaygın inanışın aksine idrar kaçırma yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Tüm yaş gruplarında pek çok etken kadınlarda idrar kanalı ve idrarı tutan mekanizmaların fonksiyonlarının az veya çok kaybolmasına yol açabilir. Örneğin genetik yapı nedeniyle ilerleyen yaşla birlikte pelvik destek dokularının zayıflaması yaygın görülen bir neden. Menopoz, fazla kilo, sigara kullanımı gibi etkenler de bu mekanizmayı bozabilir. Ayrıca zor doğumlardan sonra uretra ile mesane boynundaki açının bozulması nedeniyle mesane dolduğunda basınç artar sonucunda idrar kaçağı gelişir. Nörolojik hastalıklarda da görülen mesane kasının yetmezliği de sorunun ortaya çıkmasına sebep olur.

Kesi ve dikişsiz yöntem!

Karbondioksit lazer yöntemi, kadınlarda ileri derecede mesane ve rahim sarkmaları dışındaki tüm idrar kaçırma sorunlarında fayda sağlar. Cerrahi bir yöntem olmadığı için işlem sırasında herhangi bir kesi ve dikişlere başvurulmaz. Şiddetli acıya yol açmaması anestezi ihtiyacını ortadan kaldırır. İşlem muayene odasında gerçekleştirilir. Bu yöntemde önce karbondioksit lazerin probu vajinanın içine yerleştirilir. Ardından prob ile dış idrar yoluna kontrollü lazer atışları yapılarak dış idrar yolu etrafında fibrositlerin yapımı hızlandırılır. Bu fibrositlerin çoğalması sayesinde mesane boyundaki büzücü kasa aktivite kazandırılır. Aynı seansta vajinal daralma da sağlanabilir.

Günlük rutini engellemez! 

Karbondioksit lazer yöntemi, her biri 20 dakika süren dört seans halinde uygulanır. Seanslar arasında genellikle altı haftalık süreler konulur. Her seans sonrasında hastalar aynı gün iş ve sosyal hayatlarına devam edebilir hatta cinsel beraberlik dahi yaşayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.