Kadın İlişki, Erkek Seks Bağımlısı

13.02.2024
580
Kadın İlişki, Erkek Seks Bağımlısı

Uzmanlar ilişkide kişinin karşı tarafı çok fazla idealleştirmesinin ‘O varsa ben varım’ gibi durumların patolojik tabloya dönüşebileceğine dikkat çekti. Yapılan araştırmalarda erkekte alkol, kumar, seks, kadın da ise yeme, ilişki bağımlılığı ön plana çıktı.

Uzm. Klinik Psk. Çağrı Akyol Çevirir

İlişki bağımlılığında duygusal yatırım çok fazla olduğu takdirde işlevselliği, hayat kalitesi, bozulmalar meydana gelir. Bir ilişki de karşı taraf çok fazla idealleştirildiğinde bu durum patolojik olabilir.

Çok fazla ilgi tehlikeli

Karşı tarafa gereğinden fazla yatırım yapıldığında, yani ‘O varsa ben varım’ gibi durumlar patolojiktir. Böyle durumda birinin varlığı öteki üzerinden sürmektedir. Karşı tarafa çok fazla yatırım yapıldığında, idealize etme durumu ağır boyutlara vardığında çok tehlikeli bir hal alabilir.

Erkekte alkol, kumar, seks bağımlılığı görülür

Yapılan araştırmalarda erkek alkol, kumar, seks kadın da ise daha çok yeme, ilişki bağımlılığı ön plana çıkıyor.

İlişki bağımlılığı tedavisi:

Temel mesele sevgiye yüklenen anlam, çocukluk çağında anne-babayla kurulan ilişkidir. Gündelik hayatta, yetişkin veya ergenlik çağında sevgiye yüklenen anlam sevgi, şehvet, bağlılık ya da bağımlılık mı, bu süreçleri ayırt etmekte terapi faydalı olur. Söz konusu ilişki bağımlılığı olduğu zaman diğer tüm bağımlılıklar da olduğu gibi ilaç tedavisinden de yarar görülebilir.

Hastalık boyutunda olup olmadığı fark etmek

Psikoterapi desteği tüm aile içi yapı, çocukluktan gelen sevginin nasıl kavramlaştırıldığı, nasıl özümleştirildiği ilgili birtakım farkındalıklar elde etmek gerekir. İlişkiyi gözden geçirmek, sınırların nasıl korunduğu veya nasıl çizildiği çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.