Kalp Sağlığınız İçin Yumurtayı Doğru Tüketin

Kalp Sağlığınız İçin Yumurtayı Doğru Tüketin

İçeriğindeki yüksek kolesterol nedeniyle kalp hastalarının, yumurta yemesinin sağlıkları için iyi olmadığı yönünde yaygın bir kanaat bulunuyor. Ancak yapılan son araştırmalar gösteriyor ki,  gıdaların içindeki kolesterol miktarlarının kan kolesterol düzeylerine etkisi yüksek olmuyor.

Prof. Dr. Nevzat Koylan
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzm.

Bir dönem kolesterolün sorumlusu olarak da görülen yumurta, ölçülü tüketildiğinde kalbe zarar vermiyor. Üstelik kalbi koruyucu nitelikte olan birçok vitamin, folik asit ve mikro besleyicileri içeriyor.

Yumurta sarısı yüksek miktarda (yumurta başına ortalama 212 mg) kolesterol içerir. Ancak bu kolesterol, kan kolesterolünü son derece sınırlı ölçüde etkiler. Yumurtada kolesterol dışında yüksek miktarda protein (yumurta başına 6 gr) ve hepsi de kalp hastalığından koruyucu nitelikte olan B2, B12 ve D vitaminleri ile folik asit ve daha başka pek çok mikro besleyici de bulunuyor. Söz konusu mikrobesleyicilerin arasında hafızayı koruyucu etki eden kolin ile görme kaybını engelleyici etki gösteren lutein ve sıralanabilir.

Bir çok gıdada zaten yumurta bulunuyor
Sağlıklı bireylerin günde bir yumurta tüketmesinde sakıncası olmadığını ifade ediyor. Şeker hastaları için ise günde bir yumurtanın çok hafif de olsa riski artırabilir. Diyabeti olanların veya kalp krizi geçirmiş olanların daha çok yumurta beyazı yemeleri, yumurta sarısını ise haftada üç defadan daha fazla tüketmemeleri gerekir. Ancak yumurtanın zararı olmaması, sucuklu yumurtanın veya üç yumurtalı omletlerin faydalı olduğu sonucunu çıkarmaz. Yumurta ayrıca kek, pasta ve daha pek çok gıda da kullanılıyor. Tüketimin ona göre ayarlanması gerekiyor.

Haşlamayı tercih edin
Yumurtanın yağda pişirilmemesi, haşlama ya da suda pişirmenin tercih edilmesi gerekir. Sonuçta yumurta da dikkatli tüketildiği takdirde yararlı bir gıda maddesidir. Tüm gıdalarda söz konusu olduğu şekilde bilinçli ve ölçülü tüketimi en iyisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.