Kalpte Biyoadaptör Teknolojisi

Kalpte Biyoadaptör Teknolojisi

Yeni nesil damar açıcı sistem DynamX Koroner Biyoadaptör, kalp damar hastalarının yaşamına sağlıklı devam etmesini sağlıyor. Teknoloji sayesinde stent damarla birlikte hareket edebildiği için hastaya daha konforlu-uzun süreli iyileşme sağlayabilir.

Prof. Dr. Ömer Göktekin

Kardiyoloji Uzmanı

DynamX Koroner Biyoadaptör, kalbe giden kan akışını iyileştirerek koroner arter üzerindeki baskıyı azaltmak için tasarlanmış bir teknolojidir. Genellikle çapı 2 mm’nin üstünde olan damarlara takılır.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler koroner damarlardaki darlık veya tıkanıklıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu sorunları çözmek, hastanın yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kalp damar hastalıklarının tedavisinde stent uygulamaları yapılır.

 

Klasik stent yöntemlerinden farklı bir uygulama 

DynamX Koroner Biyoadaptör daralmayı önleyen ilaç salınımını üç aydan fazla devam ettirir. Sonrasında yaklaşık altı ay civarında polimer kılıf rezorbe olur ve akabinde kafes benzeri yapı olan stent benzeri yapısı ayrışır. Böylece etkin damar lümeni artar ve damarın kalbin kasılma-gevşeme ve rotasyon hareketlerine uyumu kolaylaşır.

El bileğinden takıldığı için komplikasyon riski azalıyor 

DynamX Koroner Biyoadaptör kasıktan anjiyo ile stent takılması yerine hastaya el bileğinden yapılan anjiyo ile takılabilmektedir. Hastanın cilt altı lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. 3 mm’lik bir kesi ile acı veya ağrı hissetmemesi sağlanır. Giriş yeri ile ilgili komplikasyonlardaki risk yüzde 1’in altındadır.

Damar ve harekete göre Biyoadaptör hareket edebilir 

DynamX Koroner Biyoadaptör sistemi, kalp damarlarının hareketlerine göre hareket edebilmektedir. 3 ay sonra çözünen biyoadaptör sisteminde bulunan çok sayıdaki bağlantılar damar içinde ayrılır. Biyodaptör sisteminde eklemleri birbirine uyan segmentlerden oluşan metalik stent tasarımı ile uygulama sırasında bir arada durmakta ve tek bir stent görevini görmektedir. Ancak damar içine girdikten sonra polimer kaplaması çözülmekte ve stent segmentleri damar duvarı içinde ayrılmaktadır. Segmentler doğal damar hareketlerinden bağımsız hareket eder.

Damar işlevleri Biyoadaptör sayesinde iyileştirilebilir

DynamX Koroner Biyoadaptör ile ilgili araştırmalarda damar işlevini çeşitli şekillerde iyileştirdiği belirlenmiştir. Araştırmaların devam ettiği Biyoadaptör, damar alanını artırarak kalbe kan akışını koruyan lümen çapını korumakta ve damar hastalığının ilerlemesini durdurmaktadır. Damar fonksiyonunu eski haline getiren biyoadaptör vücudun ihtiyaçlarına yanıt olarak daha fazla kan akışı sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.