Kanser Çocuk Engeller mi?

Kanser Çocuk Engeller mi?

Kanser tedavisi görenler ileride çocuk sahibi olma şanslarını azaltıp azaltmayacağı konusunu pek düşünme fırsatı bulamaz. Oysa tedavi planlamasından önce ve hatta kanser serüveninin her basamağında uzmanlar ile bu konunun tartışılması, çocuk sahibi olma şansının azalmasının önüne geçiyor.

Op. Dr. Gonca Saraç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Erken tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelerle birlikte kanser tedavisinden sonra sağ kalım oranları her geçen gün artıyor ve hastalar yeni bir hayata başlar. Ancak kanser tedavisinin ardından yeni yaşamına merhaba diyen ve çocuk sahibi olmak isteyen hastalar, görmüş oldukları tedavinin etkisiyle bazen bu isteklerini gerçekleştiremez.

Üreme fonksiyonunun korunması için gerekli tedbirlerin tedavi öncesinde alınması, kadın ve erkek hastalara ileride çocuk sahibi olma şansı verebilir. Kısırlıktan korunmada kadın, erkek ve hatta çocuk hastalar için farklı seçenekler söz konusu; ancak bu seçeneklerden bir kısmı rutin ve etkili bir uygulama olarak görülürken bir kısmı halen araştırma safhasında bulunur.

Spermlerin dondurularak saklanması: Kanser tedavisine başlamadan önce hastanın spermlerinin alınması ve dondurularak saklanması oldukça etkili bir yöntem; ancak tedavi öncesi yapılması büyük önem taşır. Zira tek doz tedaviden sonra bile sperm kalitesi ve sperm DNA yapısı bozulabilir.

Testis dokusunun dondurularak saklanması ve daha sonra vücuda geri uygulanması: Bu konu şu anda sadece deneysel olarak uygulanır.

Embriyonun dondurularak saklanması: Embriyonun dondurularak saklanması, rutin ve yerleşmiş bir kısırlık korunması yöntemi.

Döllenmemiş yumurtanın dondurularak saklanması:  Partneri olmayan, banka spermi kullanmak istemeyen, dini veya etik nedenlerle embriyo dondurulmasını kabul etmeyen hastalara,  döllenmemiş yumurtanın dondurularak saklanmasına yönelik alternatif bir yöntem.

Yumurtalığın yerinin değiştirilmesi: Kanser tedavisi için alt karın ışınlaması yapılacak ise yumurtalıkların yerinin değiştirilmesi. Ancak bu yöntemde, radyasyon saçılımı nedeniyle yumurtalıkların korunması her zaman mümkün olmayabilir.

Koruyucu jinekolojik cerrahi: Rahim ağzı kanserlerinin ilk evresinde, rahim koruyucu cerrahi olarak rahim ağzının çıkarılması yöntemi.

Rahim ağzı kanserleri dışında diğerjinekolojik kanserlerintedavisinde, doğurganlığı korumak amacıyla genellikle üreme organlarına daha az radikal cerrahi uygulanır. Erken evre yumurtalık kanserleri için sadece yumurtalıktan kistin çıkarılması önerilir.

Halen araştırma safhasında olan yumurtalık ve testis dokusunun dondurulması yöntemi; ileride, ergenliğe henüz ulaşmamış çocukların kanser tedavisi görürken çocuk sahibi olabilme şanslarının korunmasını sağlayabilecek bir yöntem olarak dikkat çeker.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.