Kanser Engeli Smear Testi

Kanser Engeli Smear Testi

Jinekolojik kanser türleri önlemek için smear testi erken teşhiste büyük önem taşır. Önlem almak için her kadın 21 yaşından itibaren mutlaka düzenli olarak her yıl en azından bir kez Smear testi yaptırmalıdır.

Op. Dr. Senai Aksoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Pap Smear Testi (smear veya tıp dilinde servikal sitoloji taraması) rahim ağzındaki anormal hücreleri saptar.  Pelvik muayene ile aynı şey değildir. Pap smear rahim ağzındaki anormal hücrelerin kansere dönüşmeden, erken evrede teşhis ve tedavi edilmesine olanak tanır.

Smear testinin düzenli olarak yapılması, anormal hücrelerin gözden kaçırılma ihtimalini azaltan bir unsurdur. Eğer bir testte anormal hücrelerin varlığı gözden kaçar ve saptanamazsa, bir sonraki testinizde ortaya çıkabilir.

Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi çok basittir ve hızlı yapılan bir işlemdir. (bir dakika bile sürmez) Kadın jinekolojik muayene pozisyonundadır ve spekulum adı verilen bir alet yardımıyla vajinanın üst kısmına ve rahim ağzına bakılır. Rahim ağzından smear fırçası ile bir miktar hücre alınır. Alınan hücreler özel bir sıvı içersine konarak laboratuvara gönderilir. Burada bir camın üzerine konarak mikroskop altında incelenir ve hücre numunesinde anormal hücrelerin olup olmadığına bakılır. Bu inceleme günümüzde bilgisayar yardımıyla yapılmaktadır.

Smear Testi Kaç Yaşından İtibaren Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Smear testi yaptırmaya 21 yaşında başlamalısınız ve düzenli olarak her sene bir kez yaptırmalısınız.

Hangi Risk Faktörleri Smear Testinin Anormal Çıkmasında Etkilidir?

Kadının cinsel yönden aktif olması, birden fazla partneri olması ve daha önceki smear testlerinde anormal hücre saptanmış olması risk faktörleridir.

Smear Testinin Sonucu Yanlış Olabilir mi?

Tüm laboratuvar testleri gibi smear testinin sonucu da her zaman doğru olmayabilir. Testin yanlış sonuç vermesine neden olan birkaç faktör vardır:

-Numunede yeterince hücre olmaması

-İncelenebilecek kadar anormal hücre olmaması

-Alınan numunede enfeksiyon veya kan bulunması

-Vajinanın içinin yıkanmış olması veya kullanılan vajinal ilaçlar

Smear Testimin Sonucu Anormal Çıkarsa Ne Olur?

Smear testinizin sonucu anormal çıkarsa muhtemelen ek testlere ihtiyaç duyulacaktır. Bu ek test, 4 ay ve 6 ay sonra smear testinin tekrarlanması, human papillomavirüs (HPV) tiplemesi veya daha detaylı bir inceleme olan kolposkopi (biyopsili veya biyopsisiz) olabilir. Eğer ek incelemelerde kanser öncesi değişiklikler saptanırsa, anormal hücrelerin çıkarılması gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.