Kanser Hastası Anne Olabilir

Kanser Hastası Anne Olabilir

Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavileri pek çok yan etkinin yanı sıra kısırlık riskini de beraberinde getirir. Ancak tedaviye başlamadan önce sperm, yumurta ve embriyo dondurma yöntemleri ile üremenin korunması mümkündür.

Dr. Elif Ergin

Tüp Bebek Uzmanı

Kanser hastası için anne olma şansı vardır. Hastaların geleceği düşünülerek üremeyi garanti altına almaları gerekmektedir.

Türkiye’de sadece kanser gibi zorunluluk hallerinde Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği “sperm ve yumurta dondurma” işlemi, kanser hastalarının gelecekte çocuk sahibi olmasının kapısını açıyor. Zor ve yan etkileri fazla olan tedavi süreci öncesinde başvurulan yöntemin başarı oranı da azımsanmayacak düzeydedir.

Hem embriyo hem de yumurta ve sperm dondurmanın, başarısı kanıtlanmış yöntemlerdir. Kanser tanısı konmuş hastaların tedaviden önce bu yönteme başvurmaları önerilir.

Dondurma yönteminde -196 derecede embriyo, sperm ve yumurtaların 5 yıl boyunca saklanabildiğini, sonrasında bu sürenin Sağlık Bakanlığı izni ile uzatılabilir. Kanser tedavisi öncesi başvuran hastalar durumlarına göre, eğer hasta evli ise normal bir tüp bebek süreci izleyerek embriyo donduruluyor. Eğer bekar ve genç yaşta bir hasta ise yumurta ya da spermleri dondurularak saklanır.

Dondurulmuş Embriyoda Başarı Oranı Yüzde 40

Toplumdaki yaygın inanışın aksine araştırmalar, dondurulmuş sperm, yumurta ve embriyolardan elde edilen gebeliklerin başarı oranlarının yüksek olduğunu ortaya koyar. Eskiden dondurulan her 100 embriyodan 60’ı canlı kalırken, günümüz teknolojisi ile dondurulan embriyoların yüzde 95’inin sağlıklı olarak çözülebilir. Dondurulmuş embriyolarda geçmişte gebelik şansı yüzde 20’lerde iken şimdilerde gebelik şansının yüzde 40’lara kadar ulaştığı belirtilir.

Ayrıca araştırmalar, bu yolla doğan bebeklerde anomali açısından risk olmadığını da gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.