Kanserde Depresyon Tablosu

06.04.2013
101
Kanserde Depresyon Tablosu

Kanser ve psikoloji ruh ve beden etkileşimi için son derece ilginç bir örnek teşkil ediyor. Kanser çağın vebası. Kanserli hastalar tedavi sürecinde ruhsal olarak çok fazla yıpranıyor…

Dr. İhsan Öztekin

Uzman Klinik Psikolog

Kanser hastalarında psikolojik sorunlar olabildiği gibi bu sorunların etkisiyle ortaya çıkan kanser nükslerine de rastlıyoruz. Bugün kanserli hastaların depresyona yakalanma olasılığı %50’lere varmaktadır. Kanserle beraber en sık görülen diğer psikolojik hastalıklar ise; anksiyete bozukluklar ve uyum bozuklukları gibi rahatsızlıklardır. Akut stres bozukluğu, PTSB, uyum bozukluğu tablolarına da sık rastlanmaktadır. Kanserin psikolojik problemlere yol açtığına kuşku yoktur. İş yoğunluğu ve stresin kansere yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Fakat böyle bir ilişkinin saptanması pek de mümkün değildir. Zira stres kaygan bir kavramdır. Kişinin yaşadığı yer ve iş koşullarının olumsuzluğu elbette psikolojik hastalıklara yol açabilmektedir.
Kansere Yakalanmak Umutsuzluk İçin Bir Sebep Değil

En iyi önlem, konuyu soğukkanlılıkla ele almak ve günümüz tıbbının birçok kanser türünde oldukça yüksek düzeyde başarı gösterdiğini bilmektir. Ayrıca yardım gruplarından psikolojik destek için başvuruda bulunmak bir diğer önlemdir. Tabi unutmamak gerekir ki kanser hastalarının yakınları da en az hastaları kadar ciddi psikolojik tablolar sergileyebilmektedirler. O nedenle onların da psikolojik destek için uzmanlara başvurmalarında yarar vardır.

Kanserli Hastaların Psikolojik Tedavisi Nasıl Olur?

Bu hastaların tedavisinde “önce zarar verme” ilkesini göz önüne almaktayız. Karaciğere ve diğer organlara zarar vermeyen psikofarmakolojik ajanlarla psikolojik sorunlara karşı çare aranmakadır. Grup terapisinin önemli yeri vardır. Yaşamdan ümidini kesecek düzeyde depresyona girenler yatarak tedavi edilmektedir. Destekleyici ve dışa vurumcu grup terapisinin başta yaşam kalitesi olmak üzere, hastaların genel moral değerleri ve olası psikolojik sorunlarına karşı ciddi bir önlem olmaktadır. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar son yıllarda artan bir ivme göstermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.