Kendinizi Değil Önyargıları Yokedin

17.10.2012
113
Kendinizi Değil Önyargıları Yokedin

Çağatay Öztürk Psikoterapist, çağatay öztürk, önyargıları yok etmek, Güneşi Gördüm, Mahzun Kırmıgül, önyargıSize bugün bir sinema filminden bahsetmek istiyorum. Birçok anlamda önyargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan, zıtlıkları son derece şiirsel, bir o kadar da sahici anlatan bir filmden bahsetmek istiyorum.

Çağatay Öztürk
Psikoterapist

Belki de artık geçmişte kalmış bana ait bir önyargının altını samimi bir itiraf ile çizerek başlamak istiyorum: günün birinde birisi çıkıp ‘Alem Buysa Kral Benim’ adlı şarkısıyla gömleğini kırmızı arabanın önünde savurduğu yıllardaki video klibinde adını duyduğumuz Mahsun Kırmızıgül’ün bu kadar sağlam bir sinema adamı olarak önce ‘Beyaz Melek’ şimdi ise ‘Güneşi Gördüm’ adlı film ile bu kadar başarılı filmlere imza atacağını söyleseydi ben bile inanmazdım. Şimdi ise bravo ‘Mahsun Kırmızıgül’ diyorum. İyi ki o şarkılarla başlamışsın ve iyi ki senin müziğini birileri dinlemiş, seni fark etmiş ve bugünlere gelerek bu kadar güzel filmler üretebilmişsin. Herkese bu başarılı sinema anlatımından ve ilişkileri bu kadar profesyonelce ve kusursuzca aktarmasından ötürü Mahsun Kırmızıgül’ü alkışlamak düşüyor.

Kırmızıgül’ün ikinci filmi ‘Güneşi Gördüm’ önyargılar ile toplumda var olan zıtlıkları son derece ustaca ve sanatsal bir dille anlatıyor. Öyle ki hikayedeki karakterlerin sahiciliği ve tabii ki film ekibindeki oyuncuların başarısı tartışılmaz boyutta insanın içine işliyor. Filmdeki üç önemli nokta var ki Türkiye gündeminde uzun süredir yer tutan ve son derece zeki ve sanatsal bir biçimde sinemaya aktarılmış.

Bunlardan ilki ‘zorunlu göç’, ikincisi ‘toplumumuzda cinsellik konusundaki önyargılar’ ve ‘uğruna feda edilen hayatların olduğu amaçlar’. Aslında genel anlamda zıtlıkların ahengi ve acımasız gerçeklerle yüzleşmemiz belki de filmdeki en can alıcı noktalardan bir tanesi. Öte yandan filmde ‘Empati’ ile ilgili alınması gereken çok önemli dersler var. Herkesin kendine ait gerçeği ve sahip olduğu çerçeve filmde yine Mahsun Kırmızıgül’ün sinema objektifi ve güçlü senaryo anlatımıyla hayat buluyor.

İnsanların yaşamda kimi zaman gözlerinde büyüttükleri hedefler doğrultusunda farkında olmadan ne kadar ağır bedeller ödemek zorunda kalabilecekleri gerçeğiyle seyircinin karşı karşıya kalması belki de filmde sizi içine alan çarpıcı  yan.

Bu film uluslararası ödüllerde büyük başarılara imza atarsa hiç şaşırmam. Çünkü Mahsun Kırmızıgül belki kariyerinin ilk yıllarından itibaren önyargılı yaklaşımları en iç acıtıcı biçimde sonuna kadar tatmış biri olarak önyargının her türüne karşı olduğu konusundaki en büyük çığlığını bu filmde atıyor. Öylesi bir çığlık ki azınlıkların sesi olabilecek yükseklikte… Türk sinemasına -tıpkı Yılmaz Güney gibi- hem yazan, hem oynayan hem de yöneten biri olarak adını çok güçlü bir biçimde kazıyarak tarihteki yerini alacak. Dünya sinema literatüründe aslında hem yazan hem de oynayan kişilere verilen bir isim var. Onlara ingilizce olarak ‘author’ deniyor. Belki çok teknik bir kelime ama sinema tarihi ile ilgili teknik bilgiye sahip olanlarınız sanırım Mahzun Kırmızıgül’ün bu titri fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorsunuzdur. Eğer birileri zamanında ona engel olsalardı, yaptığı müzik ile ilgili ona önyargılı yaklaşımları karşısında Kırmızıgül yenik düşseydi bugün birer sinema başyapıtı olabilecek bu filmleri (Beyaz Melek – Güneşi Gördüm) izlemekten mahrum kalacaktık. Dolayısıyla Türk belki de Dünya sineması Mahsun Kırmızıgül sinemasından mahrum kalacaktı. Sizce yazık olmayacak mıydı?

Artık birilerine ve bir şeylere yazık olmasın. Önyargılar olmasın. Artık bırakın insanlar önyargısız olarak kendilerini ifade etsin. Eğer buna izin verirsek daha ne Mahsun Kırmızıgül’ler gelir. Oysaki önyargılar ile yeni Mahsun Kırmzıgüllerin doğmasını engeller ve onları güneşi gördükleri zaman da ölümden kaçamadıklarını görürüz. Bu filmi izlemek için birden çok nedeniniz var. Ama bu filmi izlemek için sadece filmde yer alan Berfin çiçeğinin hikayesini dinlemek bile yeterli bir sebep.

Tek Kelimeyle BRAVO Mahsun Kırmızıgül ve Güneşi Gördüm Ekibi. Teşekkürler!

Önyargısız bireyler ve üretken bir toplum için hep birlikte el ele.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.