Kronik Migrenin Şiddeti Azaltılabilir

Kronik Migrenin Şiddeti Azaltılabilir

Botoks uygulaması yapılan kronik migren hastalarının yüzde 82,8’inde tedaviden etkin sonuç alınıyor. Yapılan araştırmaya göre; kronik migrende tek bir botoks uygulaması bile ağrının sıklığı ile şiddetini azaltabilir! Üstelik botoks uygulaması sayesinde hastalar aşırı ağrı kesici almaktan da kurtuluyor.

Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman

Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar

Nöroloji Uzmanı

Migren, günlük yaşamı kısıtlayan ve hastayı karanlık bir odada yatmaya mecbur bırakabilen ciddi bir baş ağrısı tipi. Ataklar son 3 aylık süre içinde ayda 15 gün geliyorsa, bu tablo “kronik migren” olarak adlandırılır. Genellikle depresyon, kaygı bozuklukları ve uyku sorunlarının da eşlik ettiği kronik migren, tedavi edilmezse yaşam kalitesini önemli derecede bozan bir hastalıktır. Mevcut ilaç tedavileri ve yaşam alışkanlıklarında yapılan değişiklikler migren ataklarının sıklığı ile şiddetini azaltma konusunda etkili olsa da kronik migren hastalarında bu yeterli olmaz. Sürekli ağrı çeken kronik migren hastaları aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın riskleri ile şiddetli ağrının yol açtığı psikolojik sorunla yaşamak zorunda kalır. Migrenin yarattığı olumsuz etkiler; işe gidememe, işteki performansın bozulması, ev işlerini yapamama, çocuklarla ilgilenememe, arkadaş ve aile toplantılarına katılamama vs. Oysa tek bir botoks uygulaması bile kronik migren hastalarında hastalığın olumsuz etkilerini azaltabilir.

Aşırı ilaç kullanımını da önlüyor

Botoks tedavisi hastaların sadece kronik migrenlerini değil, migrenin kronikleşmesinde rol oynayan aşırı ağrı kesici ilaç kullanımlarını önlemede de son derece etkin bir yöntem. Ancak hastaların tedavilerine uzmanların önerdiği süre ve biçimde devam etmemeleri durumunda kronik migrenin etkin bir şekilde tedavi edilebilir.

Botoks tedavisinin etkisi geçici olması nedeniyle enjeksiyonların ilk bir yılda 3 ay aralıklarla, bir yıl sonrasında da enjeksiyon sürelerinin hasta özelinde planlanması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.