Kulaktaki Sıvı Okul Başarısını Düşürür

Kulaktaki Sıvı Okul Başarısını Düşürür


Çocuğunuz ona seslendiğinizde tekrarlatıyor, umursamazmış gibi davranıyor, alakasız yanıtlar veriyor, televizyonun sesini çok açıyor ya da çok yakından izliyorsa, okul başarısı kötüye gidiyor ve öğretmeni derslere ilgisinin azaldığını söylüyorsa nedeni kulağında biriken sıvı olabilir.

Op. Dr. Şenel Alkır

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Orta kulak enfeksiyonları ve orta kulakta sıvı toplanması anatomik yapı itibari ile çocuklarda daha sık görülür. Nedeni, genellikle yeterince tedavi edilmemiş orta kulak iltihapları olsa da orta kulak basıncını ve orta kulak ile geniz arasındaki bağlantıyı sağlayarak dengeleyen östaki borusunun yetersiz çalışması da sebepler arasında olabilir. Çoğunlukla büyümüş ve iltihaplanmış geniz eti ile birlikte ortaya çıkar. Tedavi edilmezse kalıcı orta kulak hasarlarına ve işitme kayıplarına bile neden olabilir. Sessiz seyreden orta kulakta sıvı birikmesi durumunda işitme kaybı genellikle tek belirtidir.

Dil Öğrenme Yeteneğini Zayıflatır

Tanı, genellikle ebeveynlerin şüphelenip doktora gitmesi sonucunda konur. Yapılan detaylı kulak, burun, boğaz muayenesinde kulak zarındaki bulgular ve yapılan kulak testleri ile de kesin bir sonuca ulaşılır. Hastalığın sık görüldüğü dönem çocukların konuşmayı öğrendikleri ve sosyalleştikleri döneme denk geliyor. Araştırmalar bu tür çocukların dil öğrenme ve kullanma yeteneklerinin düşük olmasının yanı sıra sosyal uyum ve okulda akademik olarak daha az başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Sık olarak tekrarlayan bu durum, ilerlerse sonraki yaşlarda daha büyük kulak ve işitme problemlerine neden olabilir.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı da Gerekebilir

Kulakta sıvı birikiminin tedavisi için öncelikle ilaç ile tedavi yöntemi uygulanır. Söz konusu orta kulak sıvısının iltihaplı bir sıvı oluğu tespit edildiyse antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisi ile hasta takibe alınır. Ciddi işitme kaybı, sık enfeksiyon atağı geniz etinde ciddi büyüklük yoksa 3 aylık bir takip yeterli olur. Bu süre sonunda orta kulak sıvısı hala devam ediyorsa cerrahi tedavi de gerekebilir. Bunun dışında bademcikler ve geniz eti çok büyükse ve sık iltihaplanıyorlarsa tüp ameliyatı ile birlikte bademcik ve geniz eti ameliyatı da yapılabilir. Bu işlemler genel anestezi altında uygulanır. Müdahale dış kulak yolundan yapılacağından tüp takmak için deride bir kesi yapılmasına gerek kalmaz. Operasyonda kulak zarına çok küçük bir delik açılarak orta kulaktaki sıvı boşaltılıyor sonra bu deliğe 1-2 mm çaplı küçük bir tüp yerleştirilir. Bu tüp dışarıdan görülmediğinden, kişiyi görsel açıdan da rahatsız etmez.

Kulak Tüpü Sıvı Oluşumunu Engelliyor

Kulak tüplerinin kulakta kalış süreleri 2 ay ile 2 sene arasında değişir. Genellikle kendiliğinden dış kulak yolundan düşer ve kulak zarındaki delik de kendiliğinden kapanır. Kalış süresi uzadığında bazen doktor tarafından çıkarılması gerekebilir. Kulak tüpleri, orta kulaktaki sıvı ve iltihap oluşumunu önlemede oldukça etkili olmasına rağmen bazen tek bir uygulama yeterli olmayabilir. Özellikle yaşı küçük çocuklarda tekrarlama olasılığı bulunur ve tüp düştükten sonra yinelemesi halinde tüpün yeniden takılması gerekebilir. Kulak tüpü; orta kulağın iyi havalanmasını sağlar. Ayrıca enfeksiyon ve sıvı oluşumunu engelleme bakımından oldukça etkili olmakla birlikte dış ortam ile orta kulak arasında da açık bir yol oluşturur. Bu nedenle banyo, havuz, deniz suyundan korunmak da gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.