Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nedenleri?

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nedenleri?

Soğuk algınlığı geçirdiklerinde çocukların erişkinlere göre kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha yüksektir. Bunun nedeni östaki tüpünün yetişkinlere nazaran daha kısa ve geniş olmasıdır. Özellikle 6 -18 aylık çocuklarda orta kulak enfeksiyonu daha sık görülür.

Dr. Mustafa Çağlayan

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.

Çocuklarda immune sistemlerinin tam gelişmemiş olması, orta kulakla boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayan östaki borularının daha kısa-yatay olması kulak enfeksiyonlarına yakalanmayı kolaylaştırır.

Günümüzde sık rastlanan dış-orta kulak enfeksiyonlarının işitme güçlüğü, ateş, kulaktan sıvı gelmesi, sersemlik hissi, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, ağlama, iştahsızlık, uykusuzluk şeklinde belirti verir.

Kulak enfeksiyonlarının çocuklarda daha sık görülme nedeni, immune (bağışıklık) sistemlerinin tam gelişmemiş olması ve orta kulakla boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayan östaki borularının daha kısa ve yatay olmasıdır. Buna bağlı olarak, kulak sıvıyı yeterince boşaltamadığından sıvı olan ortamda üreyen bakteri ve virüsler enfeksiyona yol açabilir.

Orta kulak iltihabı 6 -18 aylık çocuklarda daha fazla

Boğazla kulak arasında bulunan östaki tüpü, kulağı boğazdaki salgılardan korur. Orta kulak sıvılarının drenajını sağlar, orta kulaktaki hava basıncının dış ortam basıncı ile dengede olmasını sağlar. Östaki borusunun işlevinin bozulması, kulak iltihabı ve basınç artışına yol açar. Çocuklarda östaki tüpü yetişkinlere nazaran daha kısa-geniş olduğu için orta kulak enfeksiyonu daha sık görülür. Orta kulak iltihabına ‘otitis media’ denir ve en sık 6 ay-18 ay arasındaki çocuklarda rastlanır.

Kulak enfeksiyonu belirtileri

İşitme güçlüğü,

Ateş,

Kulaktan sıvı gelmesi,

Sersemlik hissi,

Burun tıkanıklığı,

Huzursuzluk, ağlama,

İştahsızlık

Uykusuzluk

Komplikasyonlar tehlikeli olabilir

Tekrar eden kulak enfeksiyonları işitme kaybı, konuşma bozuklukları, menenjit gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Tedavide dikkat edilmesi gerekenler

Dış kulak yolu enfeksiyonları için hekimin önereceği kulak damla ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Orta kulak enfeksiyonlarında hekim antibiyotik önerebilir ya da klinik muayenesine göre takip etmek isteyebilir.

Geniz eti büyüklüğü, alerjik hastalıklar gibi altta yatan hastalıklar da tedavi edilmelidir.

İyileşmeyen kulak enfeksiyonlarında orta kulaktaki sıvının boşaltılarak enfeksiyonun tekrar etmesini önleyen tüpler takılabilir. Tüpler genellikle 8- 18 ay arasında kalır, sıklıkla kendiliğinden düşer.

Östaki borusuna basınç uygulayan çok büyük bademcik ve geniz eti varsa alınması iyi olabilir. 

Kulak enfeksiyonundan korunma önerileri

Pek çok orta kulak enfeksiyonunun başlangıç nedeni soğuk algınlığı virüsleridir. El yıkama alışkanlığının kazandırılması, sigarayla temasın önlenmesi, yıllık grip aşılarının yapılması, en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenmenin sağlanması, sağlıklı beslenme ile immune sistemin güçlendirilmesi viral enfeksiyonları azaltarak orta kulak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.