Mahlep

Mahlep

Kendinizi fırından yeni çıkmış, sıcacık, mis kokan hamur işlerinin satıldığı bir dükkanın önünden geçerken düşünün.

Hazırlayan: Aylin Güney

Mahlep mutfaklarımızda unlu mamullere tat vermek işinden hariç bayatlamayı geciktirmek ve gevreklik vermek görevlerini de üstlenir. Çoğu zaman beklenmedik anda sarmalandığınız tahrik gücü yüksek bu kokuların başlıca kaynağı mahleptir.

Diğer aromatik kokular sonradan algılanır.
Pek çoğumuzun yabancı olduğu mahlep Gülgiller (Rosaceae) familyasından, İdrisağacı olarak da bilinen ufak bir ağaçtır. Vatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Türkiye de ise Tokat, Niksar, Zile, Amasya, Çorum ve Mardin, Tunceli illerinde dağ yamaçlarında yaşar.
Mahlepin bilinmeyen bir geçmişi var. Bir zamanlar kinin gibi doğal bir sıtma ilacı olarak kullanılmış. Sıtmanın ortadan kalkmasından sonra da özündeki etken madde modern tıpta ağrı kesici olarak birçok ilaçta yer almıştır. Bilmediğimiz bu özelliğinin haricinde mutfaklarımızda unlu mamullere tat vermek işinden hariç bayatlamayı geciktirmek ve gevreklik vermek görevlerini de üstlenir. Hakkındaki bir diğer ilginç nokta ise vişne ve kirazın anacı olması. Yani, vişne ya da kiraz yetiştirmek istiyorsanız, bu meyve ağaçlarını mahlepe aşılamak zorundasınız. Bilmiyordunuz değil mi ? Bende…
Faydaları
İdrar söktürücüdür.
Tonik etkisi vardır.
Afrodiziyak olarak kullanılır.
Astım, balgam sökücü olarak kullanılır.
Halk hekimliğinde prostat büyümesinde kullanıldığı söylenmektedir.

Hoşçakalın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.