Mide Şişkinliğine Şifa Besinler

Mide Şişkinliğine Şifa Besinler

Yanlış yaşam alışkanlıkları, stresin yol açtığı sorunlardan biri olan mide şişkinliği giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizde her üç kişiden birinde görülüyor; yanlış beslenme, öğünde dengeli olmayan yiyecekler, sindirim sisteminin tolere edemediği besinlerin tüketimi ile gelişir.

Beslenme- Dyt. Uzm. Ezgi Hazal Çelik

Mide şişkinliği genelde yemekten sonra aşırı gaz üretimi, sindirim sistemi kaslarının hareketindeki bozukluk, mide asidi veya sindirim enzimlerinin azalması, bağırsakta yaşayan bakteriler tarafından üretilen gaz ya da yemek yerken yutulan hava gibi nedenlere bağlı da gelişebilir.

Karın bölgesinde şişkinlik, karın ağrısı, midede doluluk hissi, bulantı, gaz çıkarma, geğirme, kramp, spazm, dolgunluk ve iştahsızlık gibi şikayetlerle de görülebilir. Bu durumun sık yaşanması kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu sorunları olanların mutlaka hekime danışmaları, ayrıca günlük yaşam alışkanlıklarında bazı kurallara dikkat etmeleri gerekir.

Mide şişkinliğine için 10 besin listesi

Elma sirkesi

Organik elma sirkesinin içerdiği maya sindirim sistemi için yararlı birçok bakteri bulundurur. Asitli yapısına rağmen alkalize edici bir etkiye sahiptir. Mide asidini tedavi etmeye yardımcı olarak yanma ve şişkinliğini rahatlatır. Mide asidinin azalmasıyla oluşan şişkinliğe karşı da fayda sağlar. Yemekten önce bir yemek kaşığı organik elma sirkesini suyla seyreltip içebilir veya salataya ekleyebilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen, mide asidi, gaz ve şişkinliğin giderilmesi-rahatlamasında etkilidir. Yatıştırıcı özelliğiyle yemek, salatalarda çiğ olarak kullanabilir veya 4-5 fesleğen yaprağını kaynatıp ılık bir şekilde çayını içilebilir.

Tarçın

Mide yanması, şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde antiasit ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. Benzer etki gösteren tarçın doğal bir antiasit gibi çalışır ve mide şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olur. Günde iki kez tarçın çayı şeklinde içebilir, toz formunu çorba veya ılık laktozsuz süt ile tüketilebilir.

Ananas

Ananas birçok meyveden farklı olarak bir enzim ailesi olan bromelain içerir. Bromelain protein sindirimine yardımcı olur. Sindirimi destekleyerek midede kalma süresini kısaltır, şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların azalmasına katkı sağlar. İki parmak kalınlığında, olgunlaşmış bir dilim ananas ara öğünlerde tüketilebilir. Kan şekerini yükseltme hızı da düşük olduğundan diyabet, insülin direnci gibi kan şekeri metabolizması ile ilgili hastalıklarda da tercih edilebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında olan, kan sulandırıcı ve antiepileptik ilaç kullanan kişiler tüketim sıklığı-miktarına dikkat etmelidir.

Kivi

Proteinden zengin besinlerin sindirimi ve mideden boşalma hızı daha uzundur. Proteinleri sindirmeye yardımcı enzim actinidin içeren kivi sindirim, şişkinlik, şişkinliğe bağlı meydana gelen semptomların azalmasına yardımcı olur. Potasyumdan zengin meyve olan kiviyi böbrek yetmezliği olan, hemodiyaliz alan hastalar hekim veya diyetisyen kontrolünde tüketmelidir.

Fermente Lahana Turşusu

Enzim içeriği yüksek, probiyotik bakterilerden zengin besinlerden biri olan lahana turşusu sindirim şikâyetlerini, buna bağlı gelişen mide şişkinliğini azaltabilir. Ancak hipertansiyonu olan kişiler içerdiği tuz miktarından dolayı tüketiminden kaçınmalıdır. Aşırı tüketimi günlük tuz alımının artmasına ve su kaybına neden olacağından gün aşırı ya da daha uzun aralıklarla az miktarda tüketilebilir. Guatrojenik besin olan lahana, guatr ya da tiroit bezi rahatsızlığı olan bireylerde de diyetten çıkarılan besinlerden biridir. Ancak hastalık şiddeti ve bireysel seyri göz önünde bulundurularak hekim veya diyetisyen kontrolünde kullanılabilir.

Zencefil

Mide bulantısında sıklıkla tercih edilen zencefil içerdiği enzimlerle sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak mide şişkinliği ve buna bağlı meydana gelen krampların azalmasını destekler. Midedeki besinlerin ince bağırsağa geçişini hızlandırarak mide şişkinliğinin azalmasına yardımcı olur. Aşırı tüketimi midedeki rahatsızlıkların artmasına, ritim bozukluğuna yol açabileceğinden günde en fazla iki kupa ılık zencefil çayı şeklinde tüketebilir. Taze olarak ise bir küçük parça zencefili salatalara rendeleyerek diyete eklenebilir. Ülser gibi ilerlemiş mide rahatsızlığı olan, safra kesesinde taş bulunan bireyler tüketiminden kaçınmalıdır.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler midedeki enzimleri destekleyerek sindirimi kolaylaştırır. Kaymaklı yoğurtların yağ içeriği yüksektir, mide yanması, şişkinlik, reflü gibi semptomları tetikleyebilir. Mide ile ilgili sorun yaşayan kişilerin kaymaksız yoğurt tercih etmesi daha iyi bir seçenek olacaktır. Herhangi bir intolerans varsa laktozsuz yoğurt tercih edilebilir.

Rezene

Gaz şikâyetlerinde sıklıkla tercih edilen rezene sinirim sistemindeki düz kasları gevşeten antispazmodik etkisi ile midedeki şişkinlik, gaz, krampları azaltabilir. Kronik ilaç kullanımı olmayan, sağlıklı bireyler günde iki fincan rezene çayı içebilir. Yaşlı, hamile, çoklu ilaç kullanımı olan hastalar tüketiminden kaçınmalıdır. Uzun vadeli kullanan bireyler içinse alerjik reaksiyon, ciltte döküntü gibi sorunlar yaşanmaması için bir ay tüketim sonrasında 2-3 hafta ara verilmesi önerilmektedir.

Papaya

Enzim yönünden zengin besinlerden biri olan papaya, içerdiği papin ile mide şişkinliği, kabızlık, mide yanması semptomlarını iyileştirebilir. Bir orta boy yaklaşık 150 gr papaya bir porsiyona denk gelmektedir. Tek öğünde daha fazla tüketmek, sık sık yemek tıkalı solunum, rahat nefes alamama gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca böbrek taşı, ciltte alerjik reaksiyonlar açısından da tüketim miktarı-sıklığına dikkat edilmelidir. Gebelikte özellikle aşırı tüketimi, düşük riskine neden olabileceğinden önerilmez..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.