Migren Ağrısına Botokslu Çözüm

Migren Ağrısına Botokslu Çözüm

Migren, her 7 kişiden birinde; kronik migren ise her 10 kişiden birinde görülüyor. Uzun süre ağrı kesici kullanımı gerektiren migren, son yıllarda botoks ile tedavi edilebiliyor. Botoksun migren tedavisinde kullanılmasının FDA tarafından da onaylanılıyor.

Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Peker

Genellikle tek taraflı, orta veya daha şiddetli baş ağrısı, sıklıkla kusmanın eşlik ettiği, ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlılığın arttığı durumlar, migren ataklarının en tipik özelliklerindendir. Bu yıldırıcı rahatsızlıktan, cilt kırışıklıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan botoks ile 6 aya kadar kurtulmak mümkün. Botoksla migren tedavisini, migrenden ciddi şekilde etkilenen hastalara öneriliyor.

Botoks migren atağını nasıl önlüyor?

Migrene sebep olan sinir sıkışmalarının, yüz, şakaklar, burun içi ve ensede belirli bölgelerde, derinin hemen altındaki çok ince sinirlerde oluştuğu biliniyor. Hastalardan alınan bilgiler doğrultusunda, atakların başladığı noktalar tespit ediliyor ve bu bölgelerde siniri sıkıştıran kasları etkisiz hale getirmek için botox uygulaması yapılıyor. Bu sinirler, botoxile gevşetildiğinde migren de tedavi edilmiş oluyor.

Etkisi 6 aya kadar sürüyor

10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan botoksun etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürebiliyor. Botoks ile gevşeyen sinirler, ağrının azalmasını, migren atakları arasındaki sürenin uzamasını sağlıyor. Botoksla migren tedavisinin, rutin ilaç tedavilerinden daha üstün olduğunu vurgulanıyor. Ayrıca botoksun vücutta birikmediği, bağımlılık yapmadığı ve kalıcı bir yan etkisinin de bulunmuyor.

Botoksun migren üzerindeki etkisi tesadüfen bulundu

Migrenve gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde botoks kullanımının tamamen tesadüfî olarak bulundu. 1992 yılında bir kulak burun boğaz uzmanı olan William Binder’in yüz kırışıklıkları tedavisi yaptığı hastalarında baş ağrılarının da geçtiğini gözlemlemesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırma ve uygulamalar ile botoksun migren ve gerilim tipi baş ağrılarının şiddetini azalttığı ve ağrı ataklarının arasındaki süreyi açtığı ortaya çıkmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.