Modern İnsan Hastalığı Yorgunluk

27.12.2014
140
Modern İnsan Hastalığı Yorgunluk

Yorgunluk; ev işleri, ev ve iş arasında koşuşturmak, çocukların dersleri, ekonomik kaygılar, yeterli uykuyu uyuyamamak olarak karşımıza çıkıyor. Modern insanın hastalığını oluşturan psikolojik yorgunluk, dinlenerek geçmez.

Dr. Sabri Yurdakul

Psikiyatrist

Modern insanın hastalığı yorgunluk. Bütün hafta yorgun olan, hafta sonunu yatarak geçiren bir kişinin kendini dinlenmiş hissetmemesinin nedeninin, psikolojik yorgunluktur. Bu yorgunluğun dinlenerek geçmez. İnsan sadece fiziksel aktivite ile yorulmaz, günlük hayatın stresi, üzüntü, kendisine zaman ayırmadan sürekli bir şeylerle uğraşmasının sonucunda zihinsel yorgunluk oluşur.

Kişinin tek düze çalışması, kendisine ait hobilerinin ve uğraşlarının olmaması sonucunda zihinsel yorgunluk da eklenir. Zihinsel yorgunluk bir süre sonra isteksizliğe, halsizliğe, baş ağrılarına, vücut ağrılarına, hazımsızlığa, uyku sorunlarına yol açar. Psikolojik sıkıntıların üzerine bir de endişeler eklenir. Kişi sabahları yataktan zor kalkar, güne yorgun başlar, akşamları yorgunluğu artmakta ve dinlenmeye çalışıp dinlenememektedir. Yorgunluk nedeniyle, kendisini fiziksel aktivitelerden geri çeker, arkadaşlarının gittikleri yerlere gitmez, en ufak fiziksel aktivite göstereceği durumlardan kaçınıp kendisini dinlenmeye çeker ve bu durum kendisini daha da yorgun hale getirir.

Yorgunluğun Üstüne Gidin ve Harekete Yönelin

Dinlenmekle geçmeyen zihinsel yorgunlukları, aynı zamanda depresyon ve kaygı bozukluklarıyla bir arada gelişir. Kişinin kendi içine daha çok kapanması, aktivitelerden ve insanlardan uzaklaşması onun sıkıntısını daha da çok arttırır. Sıkıntıları arttıkça yorgunluğu, yorgunluğu arttıkça sıkıntılarının çoğalarak kısır bir döngü içine girer. Bu nedenle psikolojik yorgunluğu atmak için yapılması gereken en iyi şey, başlangıçta zor bile olsa bu yorgunluğun üstüne gitmek ve harekete yönelmektir.

Fransızların bir sözü var Yaşam bisiklet sürmeye benzer, pedal çevirmeyi bırakırsanız düşersiniz o yüzden insan da hayatta mücadeleyi, hareket etmeyi bıraktığında düşmeye başlar ve bunu düzeltmenin en iyi yolu onun üstüne gitmesidir. Hepimiz yaşamışızdır. Kendimizi çok yorgun ve isteksiz hissettiğimizde, arkadaşlarımızın ısrarı ile dışarı çıkarız ve sonra kendimizi iyi hissederiz ve “İyi ki gelmişim” deriz. Ama gitmemek için de bir sürü bahane öne sürmüşüzdür. Her gün düzenli olarak spor yapmak, bir saat yürümek, evden dışarı çıkmak, hafta sonları yatıp kendinizi dinlemek yerine arkadaşlarınızla buluşmak, aile ile birlikte olmak, sinemaya gitmek, haftaya daha iyi başlamak için fırsat yaratmak ve enerjiyi arttırmak yorgunluğu gidermek için basit çözümlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.